Německo v roce 2024 dovezlo přes 16,5 Twh jaderné energie. To je skoro polovina toho, co země vyráběla před rokem 2022, kdy došlo k uzavření posledních tří tamních jaderných elektráren. Dovoz energie se ve srovnání s předchozím rokem výrazně navýšil, do Německa proudila elektřina zejména z Francie, Švýcarska a Belgie, které mají všechny v provozu jaderné bloky.
Příčinou vyšších dovozů energie byla zřejmě cena, jinak by německou ekonomiku totiž musely obsloužit tamní uhelné zdroje, jejichž výroba je ale dražší. Dalším problémem je také omezená kapacita vnitrozemské přenosové soustavy, do ní bude potřeba podle analýzy düsseldorfské Hans Böckler Foundation investovat přes 650 miliard EUR do roku 2045.
Do budoucna má Německu v energetice pomoct zemní plyn, kolem jeho zpracování jsou ale politické problémy. Plánované zahájení těžby zemního plynu v okolí ostrova Borkum čelí kritice nejen od části německé politické scény, ale také v sousedním Nizozemí. Podle kritiků je těžba plynu v rozporu s klimatickými plány obou zemí.