Německo a Kanada uzavřely dohodu o vzájemném obchodu s vodíkem. Od roku 2025 by na německý trh měl proudit kanadský vodík, o pět let později už by měl mezi oběma zeměmi fungovat plnohodnotný zpracovatelský řetězec. Dohodu podepsal německý kancléř Olaf Scholz a kanadský premiér Justin Trudeau na konci srpna.
Vodík je možné v energetice využít podobně jako zemní plyn, tedy pro účely vytápění včetně průmyslových provozů, jako palivo pro dopravní prostředky nebo pro výrobu elektřiny. Výhodou vodíku je nízká emisní zátěž a také fakt, že se dá vyrábět z obnovitelných zdrojů.
Jak Kanada, tak Německo už s využitím vodíku ve svých energetických koncepcích počítají. Ve společné dohodě ale potvrdily navýšení investic do vodíkových technologií. Kanada plánuje v nebližších letech investovat asi 9,5 miliardy dolarů, Německo pak chce využít přes 2,4 miliardy jako pákový efekt, který přiláká další soukromé investice. V Německu také vloni vznikla první vodíková burza na světě.
Vodík je plyn budoucnosti
Starší plány předpokládaly, že v roce 2030 bude Německo využívat 90-110 TWh vodíku ročně, v současnosti bude takový odhad mnohem vyšší. Vodík je totiž jednou z cest, jak trvale nahradit spotřebu zemního plynu, včetně toho dovezeného z Ruska. Německé plány počítaly s tím, že nemalou část vodíku zvládnou vyrobit větrné elektrárny v Severním moři, vodík je totiž možné vyrábět elektrolýzou z přebytků obnovitelných zdrojů. Pokud má ale vodík nahradit ve větším měřítku zemní plyn, nebude na to produkce severoněmeckých větrníků v nejbližších letech stačit.
Kanada je v současnosti světový vodíkový lídr. Vede hlavně v produkci takzvaného “modrého” vodíku vyrobeného z plynu, jehož emisní stopu snižuje skrze technologie zachytávání uhlíku. Kanadské výrobní kapacity dosahují v současnosti 410 000 mt ročně, výkon ale každoročně narůstá a do roku 2030 by měl dosáhnout 900 000 mt za rok. Naopak z obnovitelných zdrojů se v Kanadě vyrobí jen zlomek této produkce.
Právě v tom vidí oba státy potenciál vzájemné spolupráce. Německá zkušenost s využitím solárních a větrných zdrojů energie může kandaským firmám pomoct v dalším navyšování vodíkové produkce, například s využitím vodních zdrojů na východním pobřeží. A pro německou ekonomiku je dostatečný přísun vodíku nadějí na snazší překonání plynové krize, znamená ale také nové investice, pracovní místa nebo inovační potenciál.