Válka na Ukrajině otevřela na německé politické scéně debatu, jak si zajistit dostatečné zdroje energie bez závislosti na dodávkách ruského plynu. Německé úřady nyní zvažují i možnost, že by zůstaly v provozu dosavadní jaderné elektrárny. Ty má Německo podle platných zákonů zavřít na konci letošního roku.
Vicekancléř a ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck (Svaz 90/Zelení) uvedl, že je povinností jeho úřadu, aby se zabýval i touto možností. “Je to relevantní otázka a nechci ji shodit ze stolu z ideologických důvodů,” uvedl k tomu Habeck. Němečtí Zelení dlouhodobě podporují ukončení provozu německých jaderných elektráren.
Prodloužení životnosti by znamenalo, že svůj provoz letos neukončí poslední tři zbývající jaderné bloky, každý s celkovou kapacitou mezi 1400–1485 MW. Provozovatelé elektráren ale upozorňují, že na takové rozhodnutí je možná už nyní pozdě. Odstavení bloků bylo rozhodnuté v roce 2011 a připravuje se na základě zákonů. Navíc by podle energetiků nepomohlo Německu zvládnout nejbližší zimu na přelomu letošního a následujícího roku.
Ta je přitom klíčová. Pokud Rusko zastaví dovoz zemního plynu na evropský trh, bude to pro německou energetiku znamenat velmi nákladné řešení. Političtí představitelé země proto chtějí mít do konce léta jasný plán.
Habeck už dřív oznámil, že Německo plánuje vytvoření strategických rezerv plynu a uhlí, do konce léta mají být zajištěné. Kancléř Olaf Scholz (SPD) také ohlásil, že země chce vybudovat nové terminály pro přepravu kapalného plynu (LNG) zejména z Kataru a USA. Německá opozice volá po celkovém energetickém auditu, který by realisticky vyhodnotil dostupné možnosti výroby elektřiny s ohledem na německé klimatické cíle.