Německý energetický regulační úřad v úterý 16. listopadu uvedl, že dočasně pozastavuje certifikační proces plynovodu Nord Stream 2. Nový velký projekt přivádí do Evropy ruský plyn. Není jasné, kdy německý regulátor řízení obnoví. Rozhodnutí se projevilo v regionálním zvýšení cen plynu.
O provozní licenci pro nový plynovod žádá formálně konsorcium se sídlem ve Švýcarsku. Podle německých zákonů založit ale realizátoři nejdřív musí založit německou dceřinou společnost. To je důvod, proč německý regulátor řízení pozastavil.
Evropské ceny plynu po rozhodnutí úřadu vyskočily o 9 %. Zároveň se posunuly očekávané termíny a v současné době není jasné, jak dlouho bude proces založení nové společnosti a opětovného podání žádosti o certifikaci trvat.
Nord Stream 2 se v minulosti setkal s tvrdým odporem USA i některých evropských států, které tvrdí, že se Evropa stane příliš závislou na ruském plynu. Další evropské vlády jsou naopak přesvědčené, že propojení je nezbytné pro zajištění dodávek energie. Obzvlášť nyní, kdy ceny plynu prudce narostly, stejně jako riziko výpadků elektřiny.
„Nejsme schopni komentovat podrobnosti řízení, jeho možnou délku ani dopady na načasování zahájení provozu plynovodu,“ prohlásili zástupci společnosti Nord Stream 2. Konstantin Kosačov, místopředseda horní komory ruského parlamentu, uvedl, že jakékoli průtahy v certifikaci plynovodu, tím spíše v předvečer zimy, nejsou v zájmu Evropské unie.
„Osvědčení pro provozování plynovodu Nord Stream 2 bude zváženo až poté, co bude provozovatel organizován v právní formě odpovídající německým zákonům,“ vyjádřil se německý regulační úřad Bundesnetzagentur s tím, že žádost posoudí až po převodu hlavních aktiv a rozpočtů na zaměstnance na německou dceřinou společnost.
Ukrajinská opozice
Jednou ze zemí, které se ostře staví proti plynovodu, je i Ukrajina. To přispělo k širšímu napětí mezi Kyjevem a Moskvou v době, kdy Spojené státy obvinily Rusko z umisťování vojenských jednotek v blízkosti Ukrajiny. Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a v témže roce Moskvou podporovaní separatisté ovládli oblast Donbasu na východě Ukrajiny.
Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko agentuře Reuters řekl, že rozhodnutí německého energetického regulátora vítá: „Tento důležitý krok naznačuje, že německý úřad sdílí naše přesvědčení. Certifikace se nemůže vztahovat pouze na plynovod v Německu, měla by se vztahovat na celý plynovod – z území Ruské federace až na území Německa.“
Kyjev současně obviňuje Moskvu, že používá energii jako zbraň k ohrožení bezpečnosti Evropy. Moskva to popírá a tvrdí, že Nord Stream 2 je čistě obchodní podnik, který je v souladu s evropskými energetickými pravidly. Ukrajina přesto úspěšně požádala o účast v konzultačním procesu k certifikaci plynovodu.