Plyn a teplo

Norsko zvažuje dodávky vodíku do Německa, posílí i těžbu plynu

Německo a Norsko plánují společně rozšiřovat využití vodíku. Ten se má uplatnit v energetice při ukládání a výrobě energie, ale také v průmyslové výrobě, kde se dnes používá zemní plyn nebo kde není možné přejít na elektřinu. Týká se to například výroby oceli nebo chemikálií.

Německo hledá cesty, jak se zbavit své závislosti na ruském zemním plynu, který měl podle dlouhodobých strategií hrát klíčovou roli v dekarbonizaci německé energetiky. Nyní se zdá, že by část výpadku mohl řešit vodík, který by do země dovezlo Norsko skrze upravený plynovod. Společně o tom jednal německý místopředseda vlády Robert Habeck a norský premiér Jonas Støre během březnové návštěvy německé delegace v Oslu.

Norsko chce aktivně přispět k rychlému rozvoji vodíkového trhu v Německu a Evropské unii,” píše se ve společné deklaraci, kterou oba státníci podepsali. “V současnosti je shoda na tom, že obě strany prověří možnosti rozsáhlejších dodávek vodíku, včetně možnosti plynovodu, z Norska do Německa,” uvádí se v dokumentu.

 

Německo hledá náhradu za ruský plyn

Němečtí politici tak ustupují z dosavadních pozic, kdy téměř výlučně usilovali o takzvaný zelený vodík, vyráběný na bázi obnovitelných zdrojů. Jeho produkce v dostatečném množství by vyžadovala ještě rychlejší investice do obnovitelných zdrojů, ty budou ale v současnosti spíš potřeba k pokrytí spotřeby elektřiny. 

Proto se německá delegace rozhodla vážně uvažovat i o takzvaném modrém vodíku, který se v Norsku vyrábí právě na bázi zemního plynu. Přesto se snaží své norské partnery přesvědčit, že by mohli přejít právě k výrobě vodíku z obnovitelných zdrojů. “Norsko na to má kapacity,” uvedl v souvislosti s jednáním Robert Habeck.

 

Norský plynařský průmysl je spolehlivý a moderní, shodují se analytici

Jenže současný stav výroby spolu s faktem, že Německo nyní v první řadě potřebuje především pokrýt výpadky ruského zemního plynu, nahrává spíš zájmům norských plynařů. Ti argumentují, že modrý vodík dokáží dodat rychleji. “Abychom zajistili co nejrychlejší dodávky vodíku ve velkém množství a tím zajistili jeho rychlou dostupnost, počítáme s přechodným využitím modrého vodíku,” uvádí se nakonec jednoznačně v prohlášení.

Navzdory německému tlaku na zelený vodík ale součástí vyjednávání byly i dodávky konvenčního kapalného zemního plynu z naleziště v norském Hammerfestu. To by mělo letos v létě obnovit svůj provoz. Celkově dohodu přivítali zejména energetičtí analytici, kteří dlouhodobě upozorňují na to, že norské dodávky plynu jsou spolehlivé, nákladově efektivní, mají lepší skóre dopadu na klima než tankery a z hlediska technologií mají potenciál i do budoucna.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru