Nová zelená úsporám přinese dalších 55 miliard korun pro domácnosti. Program se ještě více zjednoduší a otevře širšímu okruhu domácností. Nabídne i peníze na částečné renovace, které mohou lidé provádět svépomocí a od příštího roku i dotace na výměnu plynových kotlů za obnovitelné zdroje.
Dotace na energetické úspory a renovace bydlení by měly být nově dostupné i lidem, kteří nemají volné prostředky na předfinancování. Program se také výrazně zjednoduší po administrativní stránce, bude obsahovat výhodnější podmínky pro domácnosti s nižšími příjmy a zvýhodnění pro budovy se sociálními byty.
Zjednoduší se hlavně financování menších úprav typu zateplení fasády, stropu pod půdou, střechy, výměny oken či dveří, a to bez nutnosti projektu a složitých energetických výpočtů. Domácnosti by měly dostat na takové renovace v součtu až 150 tisíc korun, a to i předem formou zálohy. Tuto částku půjde použít i na úpravy realizované svépomocí.
Do hry se vkládá Modernizační fond
Vedle toho by měla zůstat i klasická Nová zelená úsporám na rozsáhlejší projekty, tak, jak ji lidé dosud znají. Program bude nově financovaný z Modernizačního fondu, dosud šly prostředky z Národního plánu obnovy.
Modernizační fond představuje klíčový zdroj finančních prostředků pro zajištění energetické nezávislosti Česka. V závislosti na vývoji trhu s emisními povolenkami je v něm do roku 2030 dostupných minimálně 300 miliard korun. Velká část investic jde na výstavbu nových solárních elektráren, modernizaci energetických provozů a teplárenství. Od letošního srpna nabízí peníze ale i obcím a městům, pomoc směřuje na výstavbu komunálních fotovoltaických elektráren.
„Aktuální bilance dotačního programu Nová zelená úsporám je opravdu rekordní,“ uvedla končící ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Od října loňského roku jsme přijali přes 56 tisíc žádostí o dotace v objemu 11,2 miliardy korun. Za letošek již evidujeme trojnásobný počet žádostí oproti celému roku 2020 a dvojnásobek oproti roku minulému. Skokový nárůst je patrný zejména u fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Jen pro představu: zatímco v předchozí etapě programu jsme od roku 2015 do podzimu 2021, tedy za 7 let, přijali na fotovoltaické systémy 20 tisíc žádostí o dotaci, jen za posledních 12 měsíců jich dorazilo přes 34 tisíc,“ shrnuje ministryně.