Dekarbonizace

Nové uhelné elektrárny se už stavět nebudou, projektů ubylo o tři čtvrtiny

Konec těžby uhlí se postupně přibližuje. Ukazuje to analýza, která se zaměřila na osud nově plánovaných uhelných elektráren. Od roku 2015, kdy byla na mezinárodní úrovni podepsaná Pařížská dohoda o změně klimatu, se počet nově projektovaných uhelných elektráren snížil o 76 %.

Zároveň stoupl počet států, které se dobrovolně zavázaly žádné další uhelné zdroje nestavět. Z původních sedmi zemí, kam patřilo třeba Dánsko, Francie, Chille nebo Velká Británie, se dnes k závazku “žádných nových uhelek” hlásí 44 států, z toho 17 mimo OECD. A v dalších 40 státech světa se zkrátka žádný nový uhelný zdroj energie neplánuje.

Nejvíc plánovaných projektů uhelných elektráren tak má aktuálně Čína, následovaná Indií, Vietnamem, Indonézií, Tureckem a Bangladéšem. V těchto zemích by mělo vzniknout přes 80 % všech nově plánovaných uhelných zdrojů. Čína ale zároveň posiluje i v produkci z obnovitelných zdrojů energie. Celkově tak její energetická produkce roste.

 

Mapa: Kde se ještě mají stavět nové uhelky?

Na mapě se můžete podívat, které státy dál spojují svou budoucnost s těžbou a spalováním uhlí. Červeně jsou označené země, které mají v plánu stavět nové uhelné elektrárny. Žlutě jsou vyznačené ty státy, které buď počítají s delším provozem uhelných elektráren, nebo mají nové projekty “v šuplíku”. 

Zelené státy jsou ty, které se plánů na nové uhelky dobrovolně vzdaly, a šedivé ty, které zkrátka žádné nové uhelné elektrárny neplánují. Data odrážejí stav projektů k podzimu roku 2021, přehled sestavil think-tank Ember.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru