Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zjednodušit stavbu a provozování domácích solárních elektráren. Limit výkonu elektrárny, od kterého musí mít majitel podnikatelskou licenci, se má zvýšit z 10 kW na 50 kW. Do této hranice výkonu také nebude nutné žádat o stavební povolení.
MPO tím chce podle svých slov podpořit lepší využití obnovitelných zdrojů energie při řešení současné energetické krize.
“Pro stavební úpravy pro instalaci obnovitelného zdroje energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, který je součástí stavby, pokud se jí nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu,” píše se v návrhu novely energetického zákona z dílny MPO.
K novele se teď bude vyjadřovat Parlament, přetrvávají i některé spory a otazníky. Například Ministerstvo životního prostředí chtělo zvýšit limit na elektrárny do 100 kW, Unie komunitní energetiky zase chtěla dořešit, jestli nové znění zákona bude umožňovat například pronájem sousední střechy.
Jen letos se připojilo 9000 malých zdrojů, kvůli administrativě často nestačí pokrýt spotřebu
Po zvýšení limitů instalovaného výkonu volají dlouhodobě zástupci profesních asociací. Podle Solární asociace se jen letos připojilo k síti 9000 nových malých domácích elektráren, které se drží dosavadního limitu 10 kW. Pro spoustu domácností je ale takový výkon nedostatečný a měly by prostor pro další fotovoltaické panely.
Speciálně nevhodné jsou současné limity pro bytové domy, kde by výsledná vyrobená energie z takto malých elektráren neznamenala významnou úsporu. Podmínky pro společnou výrobu energie v rámci více odběrných míst má ale řešit až další novela energetického zákona, která nastaví pravidla i pro energetická společenství, sdílení energie a celkově komunitní energetiku.