Dodavatelé energií budou nejspíš muset nově plnit přísnější podmínky a lépe chránit zákazníky. Navrhuje to ministerská novela energetického zákona. Počítá se třeba s tím, že pro každého klienta musí mít dodavatel skutečně zajištěnou elektřinu či plyn a nenechávat to “na potom”, firmy také budou muset zákazníky aktivně upozornit na to, že se jim blíží konec smlouvy.
Novela energetického zákona reaguje na zkušenosti s kauzou Bohemia Energy. Ta se v roce 2021 rozhodla ukončit své podnikání, protože se jí v čase rostoucích cen energií nevyplatilo nakoupit energie pro své zákazníky. Skoro milion odběrných míst tak přišlo na trh v době, kdy začínala cenová krize, v jednotlivých případech mohli lidé za energie platit i desítky tisíc.
Konec nadměrně rizikových modelů
Zákonné změny tak nově stanoví, že klienti mohou odejít od obchodníků s rizikovým obchodním modelem. Nově také bude fungovat index zajištění obchodníka, který stanoví podíl elektřiny nebo plynu, které si musí dodavatel elektřiny a plynu zajistit pro období nejbližších tří let. To znamená, že dodavatel energie musí mít pro klienta zajištěný určitý podíl energie na tři roky už v době, kdy s ním uzavírá smlouvu, a nespoléhat na to, že “ji časem dokoupí”.
Na druhou stranu budou mít ale dodavatelé energie nově povinnost poskytnout zákazníkům takzvaný dynamický tarif, pokud o něj požádají. Týká se to jen klientů s průběhovým měřidlem. Dynamická cena kopíruje vývoj cen na burze a využívají ji hlavně domácnosti s vlastní fotovoltaikou, mohou totiž uzpůsobit svou spotřebu tak, aby přebytky energie prodávali za cenu, která je pro ně výhodná.
Konec pochybných smluv a výhoda pro transparentntí dodavatele
Praktická změna, která se naopak dotkne úplně všech zákazníků, spočívá v tom, že dodavatel bude muset aktivně informovat každého klienta o tom, že se mu blíží konec smlouvy. Musí to udělat aspoň 30 dní předem, aby mu dal možnost se rozhodnout, jestli chce v dodávkách pokračovat, nebo přejít ke konkurenci.
Dnes stále existují případy, kdy je pro klienty těžké zjistit, kdy jim vlastně smlouva končí a za jakých podmínek. Na druhou stranu řada velkých, prověřených dodavatelů energie už dnes provozuje klientské portály, kde se dají informace o smlouvě bez problémů získat. Pro ně bude naplnění nové povinnosti snadné.