Česko vstoupilo do roku 2023 s rekordními teplotami. V Javorníku v Olomouckém kraji naměřili meteorologové první lednový den 19,6 stupně Celsia, dosud nejvyšší lednovou teplotu v Česku. Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z roku 2002.
Teplé počasí se týká celé střední a východnější Evropy, zimní teplotní rekordy hlásí také z Polska, nadprůměrné teploty jsou i v Berlíně. V řadě evropských metropolí překonaly teploty v první lednové dny 10 °C a někde se blížily i 20 °C, tedy teplotám typickým spíš pro jarní či dokonce letní měsíce.
Včerejší Štědrý den opět patřil k velmi teplým. Jak se na Vánoce dlouhodobě otepluje ukazuje grafika pro 24. 12. v Praze a Brně za období 1961-2021 a s předběžnými hodnotami pro 2022. Všimněte si také průměru za desetiletí 2011-2020. Zdroj: ČHMÚ. #teplota #Vánoce #počasí #klima pic.twitter.com/j0BXqwN4e2
— Jáchym Brzezina 🇨🇿 (@Jachym) December 25, 2022
Podle meteorologů má na počasí v Česku vliv velmi až extrémně teplý vzduch, který sem proudí ze severozápadu Afriky. Uvedl to ČHMÚ na silvestra, kdy také na většině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy.
Je 1. ledna 2023 a teploty jsou velmi vysoké. Dosavadní rekordy pro 1. leden pocházely na třech čtvrtinách stanic měřících aspoň 30 let z roku 2022. Na více než polovině z těchto 162 stanic už byl teplotní rekord v tuto chvíli překročen.
Mapa: Aktuální teploty v 5:00 pic.twitter.com/G45VTSKqGL— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) January 1, 2023
Vyšší teploty jsou z pohledu ekonomů příznivé, protože zmírňují poptávku po energiích na vytápění a tlumí tak dopady energetické krize. Například spotřeba plynu v Německu se v posledních prosincových dnech vrátila do kolejí nejoptimističtějšího scénáře.
Na druhou stranu jsou vyšší teploty důvodem obav nejen pro klimatology, ale také pro zemědělce a přírodovědce. Mírná zima totiž svědčí škůdcům a pokud by nadprůměrné teploty měly trvat déle, mohlo by to také zhoršit letní sucha.