Dekarbonizace

Novoroční teplotní rekordy těší energetiky a nelíbí se zemědělcům

Česko vstoupilo do roku 2023 s rekordními teplotami. V Javorníku v Olomouckém kraji naměřili meteorologové první lednový den 19,6 stupně Celsia, dosud nejvyšší lednovou teplotu v Česku. Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z roku 2002.

Teplé počasí se týká celé střední a východnější Evropy, zimní teplotní rekordy hlásí také z Polska, nadprůměrné teploty jsou i v Berlíně. V řadě evropských metropolí překonaly teploty v první lednové dny 10 °C a někde se blížily i 20 °C, tedy teplotám typickým spíš pro jarní či dokonce letní měsíce.

Podle meteorologů má na počasí v Česku vliv velmi až extrémně teplý vzduch, který sem proudí ze severozápadu Afriky. Uvedl to ČHMÚ na silvestra, kdy také na většině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy.

Vyšší teploty jsou z pohledu ekonomů příznivé, protože zmírňují poptávku po energiích na vytápění a tlumí tak dopady energetické krize. Například spotřeba plynu v Německu se v posledních prosincových dnech vrátila do kolejí nejoptimističtějšího scénáře.

Na druhou stranu jsou vyšší teploty důvodem obav nejen pro klimatology, ale také pro zemědělce a přírodovědce. Mírná zima totiž svědčí škůdcům a pokud by nadprůměrné teploty měly trvat déle, mohlo by to také zhoršit letní sucha.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru