Dekarbonizace

Podzimní várka zelených dotací: miliarda obcím a první výzvy z OPŽP

V Česku se rozbíhají nové dotační programy zaměřené na dekarbonizaci, snižování emisí, ale také na nové čisté zdroje energie nebo energetické úspory. Miliarda korun z Národního plánu obnovy putuje obcím, otevírají se také první výzvy z nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Víc než miliarda korun z Národního plánu obnovy poputuje k jednotlivým obcím. Na sedmdesát komunálních projektů se týká například lepšího hospodaření s energiemi ve veřejných budovách nebo efektivnějšího nakládání s vodou. 

Například ve Václavovicích na Ostravsku před pár lety zateplili tělocvičnu, teď se pustí do budovy obecního úřadu, ve které je i velký sál sloužící jako kulturní centrum. Městys Komárov na Berounsku má muzeum umělecké litiny, jehož obecní budova teď projde revitalizací s cílem energetické optimalizace objektu. Ve Velkých Losinách přestaví bývalou kotelnu na garáže a zázemí pro údržbu tak, aby byla i energeticky šetrnější.

Dotace na lepší zacházení s vodou pak využijí například Bojkovice, které vymění nepropustné povrchy za propustné v Bezručově čtvrti. Město Sokolov uspělo hned se třemi projekty pro školní budovy, kde budou zachytávat dešťovou vodu. V Hrubé Vrbce na Hodonínsku na místním obecním domě přibude zelená střecha.

Další podpora z Národního plánu obnovy míří například na střešní fotovoltaiky do 1 MW, do domovních čistíren odpadních vod nebo na péči o zdroje pitné vody.

 

Nový OPŽP bude férovější, slibují úřady

Kromě Národního plánu obnovy se ale rozbíhá i nový Operační program Životní prostředí, ve kterém je do roku 2027 k dispozici na 61 miliard korun. Nejvíc prostředků je určeno na zajištění přístupu k vodě a hospodaření s vodou (14,1 mld. korun), významná alokace směřuje též do projektů zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů (12,2 mld.). Další finance poputují na ochranu přírody, včetně zeleně ve městech (10,6 mld.) a adaptace na změnu klimatu a prevenci katastrof (10,2 mld.). Investice bude směřovat také do odpadového hospodářství (7,1 mld.) a na výstavbu nových obnovitelných zdrojů (7 mld.).

První výzvy z nového OPŽP běží už od srpna, do konce roku by jich mělo být otevřeno celkem 28. Ministerstvo životního prostředí slibuje, že většina výzev bude průběžná. Znamená to, že příjemcům podpory, jejichž projekty splní dané podmínky, bude poskytována podpora v pořadí, v jakém podali žádost, a to až do přidělení celé alokace v rámci konkrétní výzvy. Dotace tak bude po splnění podmínek de facto nároková. 

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru