Inovace v energetice

Zelená úsporám je zpět, jednodušší a s větším důrazem na efektivitu

V září se pro domácnosti opět otevřela možnost získat finanční podporu při investicích do zateplení, renovace či pořízení vlastního čistého zdroje energie a tepla. V úterý 19. září 2023 se příjem žádostí otevřel pro vlastníky bytových domů a od úterý 26. září 2023 mohou své žádosti podávat i majitelé rodinných domů, a to i do nového podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zatímco přes léto běžela prakticky jen podpora nízkopříjmovým domácnostem a seniorům (tzv. NZÚ Light), od září se možnosti financování opět otevírají mnohem širšímu okruhu žadatelů. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka jsou nově hlavním pilířem energetické úspory. V klasické Nové zelené úsporám se tak významně navyšuje příspěvek na zateplení, které generuje nejvyšší energetické úspory. V oblasti novostaveb bude podpora zacílená na ty nejúspornější budovy, u kterých bude efekt energetických úspor nejvyšší.

V minulém roce jsme zaznamenali rekordní zájem zejména o fotovoltaiku a prostředky z Národního plánu obnovy se vyčerpaly dříve, než se očekávalo. Aktualizovaný program NZÚ i aktivity ministerstva životního prostředí budou směřovat k oživení zájmu o energetické renovace domů, protože právě uspořená energie má největší přínos pro životní prostředí i peněženku domácnosti. Nejlepší energie je ta, kterou vůbec nemusíme vyrobit,“ uvedl ministr k otevření nových výzev.

Nově se podpora týká i výměny plynových kotlů za tepelná čerpadla

V portfoliu podporovaných opatření tohoto oblíbeného programu jinak zůstávají všechny položky jako doposud (s výjimkou výsadby stromů pro bytové domy) a nemění se ani míra podpory – dotace až 50 % způsobilých výdajů se vyplácí až po realizaci. Beze změn pokračuje příspěvek na instalaci solárních systémů, rozšiřuje se nabídka podporovaných tepelných čerpadel. Realizace zelených střech, využití dešťové a odpadní vody a instalace dobíjecích stanic pro elektromobily budou navázány na jiná úsporná opatření v oblastech výstavby, zateplení nebo zdrojů energie.

Vítanou novinkou bude ale podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Zachovány zůstávají i bonusy za kombinaci více opatření v jedné žádosti a desetiprocentní navýšení celkové dotace pro žadatele ze znevýhodněných regionů. Zjednoduší se též administrace žádostí, nově nebude nutné dokládat účetní doklady a u některých opatření ani projektovou dokumentaci a energetické hodnocení. V případě povinnosti předložit projekt, která zůstává u zateplení či nové výstavby, bude i nadále poskytována finanční podpora projektové přípravy.

Zálohové financování najdete častěji

S financováním souvisí ještě jedno opatření, které mohou kvitovat zájemci o dotace z řad vlastníků bytových domů nebo o podprogram Oprav si dům po babičce. V nich se totiž nově umožňuje zálohové financování, které má za cíl usnadnit přístup k nákladným renovacím zejména pro mladší a ekonomicky hůře situované domácnosti. Ty často bojují s tím, že na celkovou rekonstrukci nemají dostatečné volné prostředky, a právě zálohové financování tuto otázku řeší. Už dřív se začalo uplatňovat při podpoře seniorských a sociálně slabších domácností.

Se změnou zacílení došlo i ke změně ve financování, nově se podpora čerpá z Modernizačního fondu, do kterého putují výnosy z emisních povolenek. Platí tedy, že peníze na investice do úspornějších domácností v současnosti financuje emisně náročný průmysl.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru