Stát v novém roce změní podmínky pro podporu renovací, ekologického vytápění nebo instalaci domácích fotovoltaik. Oblíbený program Nová zelená úsporám se od února změní, bude víc pracovat s předfinancováním a podpoří hlavně komplexní renovace.
Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025. Konkrétně pro ně v příštím roce budou k dispozici dva podprogramy, Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Oba nabídnou zálohové financování a zvýhodněný úvěr, a to na komplexní i dílčí renovace. Znamená to, že žadatelé získají finanční prostředky na realizaci opatření předem. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny.
Dotační program se podle Ministerstva životního prostředí zaměří na zrychlení tempa komplexních renovací v rezidenčním sektoru s cílem dosáhnout maximálních úspor energií s pozitivním efektem v podobě snížení emisí skleníkových plynů.
„Vyplácet zálohy předem budeme nově všem žadatelům a zejména tím chceme podpořit středně příjmové domácnosti, které často odkládají nutné renovace z důvodu nedostatku prostředků na předfinancování svých projektů. Zároveň také všichni žadatelé budou moci získat zvýhodněný úvěr k zateplení, případně i opatření s ním kombinovaná. Získat i více než jeden milion korun předem na komplexní rekonstrukci bude možné v programu Oprav dům po babičce a nově v programu Nová zelená úsporám Light budou moci žádat všechny domácnosti o podporu na celou škálu dílčích opatření, samostatně nebo v kombinaci, jako například částečné zateplení fasády a konstrukcí budovy včetně výměny oken a dveří, instalaci domácích fotovoltaik, výměnu neekologických zdrojů vytápění atd. V NZÚ Light se tedy nově budou moci ucházet o příspěvek na úsporná opatření jak běžné domácnosti, tak i jako doposud nízkopříjmové skupiny obyvatel. Ty zvýhodníme vyšší jednotkovou dotací na zateplení až do výše 250 tisíc korun,“ vysvětluje Petr Hladík nové rozčlenění programu.
Návrh nového směřování dotačních prostředků se ale setkal i s kritikou, podle představitelů Komory OZE například upřednostňuje zateplování před pořizováním nových čistých zdrojů a tepelných čerpadel.
„Návrh nových podmínek pro fotovoltaiku jde v praxi proti trendu soběstačných budov i proti sdílení, které se skvěle rozjíždí a v pondělí slaví výročí. Jde i proti souběžné instalaci tepelných čerpadel, pro které pětikilowattová fotovoltaika nevyrobí dost elektřiny. A jde i proti evropským směrnicím. Komplexní zateplování je proti tomu podpořeno bez limitů a do výše až 50 %. A to vše v situaci, kdy není jasné, zda zateplování je pro stát a klima výhodnější, než čisté zdroje,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.