Podle údajů britského Úřadu pro národní statistiku (ONS) klesla míra porodnosti v posledním roce na pouhých 1,58 dítěte na jednu britskou ženu, což je nejnižší hodnota od roku 1938, kdy se začaly vést statistické záznamy. Mezi příčinami tohoto poklesu uvádí zpráva obavy z klimatické změny.
Jednou z těch, kteří se domnívají, že klíčový vliv na pokles porodnosti má změna klimatu, je doktorka Britt Wrayová ze Stanfordovy univerzity. Její studie zjistila, že přibližně 40 % mladých lidí se obává přivést děti do světa, jehož budoucnost je kvůli klimatickým změnám nejistá. Studie vycházela z odpovědí 10 000 lidí ve věku 16-25 let. A podobně to vypadá i ve Spojených státech.
„Průzkum, kterého se loni zúčastnilo 2 000 Američanů, ukázal, že 78 % příslušníků generace Z neplánuje nebo nechce mít děti kvůli klimatickým změnám. Vzhledem k trajektorii, na které se podle vědců nacházíme, jsou obavy lidí ze změn a jejich souvislost s reprodukčními rozhodnutími pochopitelné,“ myslí si Wrayová.
Zpráva ONS je ale opatrná v hodnocení toho, jak významný vliv klimatické změně přisuzovat. Uvádí i další důvody poklesu porodnosti, jako je lepší dostupnost antikoncepce nebo odkládání těhotenství.