Inovace v energetice

Starý dům po babičce? S opravou pomůže nový dotační program

Ministerstvo životního prostředí chystá zvláštní podporu pro lidi, kteří vlastní nevyužívanou nemovitost a nemají dost prostředků na její renovaci. Typicky jde o domy, které na nové majitele přešly v rámci dědictví. Takzvaný program “Oprav si dům po babičce” bude součástí inovované Nové zelené úsporám, oblíbeného dotačního programu, který se v září otevře v novém kabátu.

Cílem této speciální podpory je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) omezit situace, kdy na jedné straně chátrají tisíce prázdných nemovitostí, ale dál se stavějí nové a zabírají další půdu.

V obcích a městech se nacházejí tisíce nemovitostí, které nejsou obydleny. Nám jde o to, aby se dál zbytečně nezastavoval zemědělský půdní fond novými stavbami, což vedle nich znamená další kilometry chodníků, silnic, kanalizací, veřejného osvětlení, které musí potom obce a města udržovat,” komentoval chystané rozšíření Nové zelené úsporám ministr Hladík v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Další změny budou zahrnovat třeba podporu nízkopříjmových domácností v bytových domech, kde je velký potenciál pro energetické úspory. Nemělo by přitom být rozhodující, jestli je dům ve vlastnictví SVJ, družstva nebo třeba soukromé osoby. Podle ministra Hladíka jsou motivační opatření lepší než například povinné cíle v energetické účinnosti, které nedávno navrhla Evropská komise.

Chceme nabídnout vlastníkům příležitost, aby si každý, kdo chce, dokázal snížit výdaje na energie sám a využíval energetické soběstačnosti. To znamená, aby mohl vyrábět a spotřebovávat energie buď ve svém vlastním domě, anebo v blízkosti svého obydlí. Tedy využíval princip blízké komunity, ať už se to týká toho sídla, obce, města nebo intravilánu jako takového,” vysvětlil ministr životního prostředí.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru