Obnovitelné zdroje

Českým solárům se daří růst, ostatní zdroje ale stagnují

Obnovitelné zdroje energie (OZE) loni v Česku vyrobily 9,3 gigawatthodiny (GWh) elektřiny. To je o 11,5 procenta meziročně více. Nejvíce energie vyprodukovaly fotovoltaické elektrárny. I přes nárůst výroby je ale podle expertů rozvoj obnovitelných zdrojů pomalý, přibývají pouze soláry a ostatní zdroje spíš stagnují.

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny je v současnosti kolem 16,5 procent, podle vládních plánů by do roku 2030 měl vyrůst na 30 %. Obnovitelné zdroje by tak spolu s jadernými elektrárnami měly tvořit novou páteř energetického mixu. Jenže zatím roste viditelně jen jediný segment, fotovoltaické elektrárny.

České soláry vloni vyprodukovaly kolem 3,6 GWh elektřiny, meziročně o 24 p.b. víc. Za nárůstem stojí hlavně menší zdroje pro vlastní spotřebu. “Čtyři pětiny nových fotovoltaik jsou instalace určené pro pokrytí vlastní či lokální spotřeby, které se staví zpravidla na střechách. To je výhodné pro jejich majitele i stabilitu sítě,” uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Více energie oproti předchozímu roku vyrobily také vodní zdroje, kterým pomohl hlavně vyšší objem srážek. Z vodních elektráren šlo do sítě přes 2,6 GWh, což bylo meziročně o 12,4 % více. Produkce větrných elektráren stoupla přibližně o půl procenta na 705 MWh, naopak u bioplynek došlo k meziročnímu poklesu.

Situace ve větrné, vodní a bioplynové energetice je alarmující. Bioplyn by mohl nahradit významnou část dovezeného zemního plynu a dodávat elektřinu v době, kdy zrovna nefouká a nesvítí. U vodních elektráren existují stovky vhodných lokalit, kde by mohly stát nové zdroje. Větrných elektráren je v Česku přes 200. V tuzemsku je dost potenciálu pro dalších 1200 elektráren. Pokud se je podaří postavit, budou větrné elektrárny pokrývat téměř třetinu roční spotřeby celé České republiky,” říká Štěpán Chalupa z Komory OZE. Podle něj alespoň v poslední době roste zájem o větrnou energetiku na straně obcí a krajů.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru