Jaderná energetika

Rakousko a Německo opět brojí proti jádru. Rozhodne Evropská komise

Skupina pěti evropských zemí  pod vedením Německa vyzvala Evropskou komisi, aby jaderná energetika nebyla zahrnuta do nízkoemisích zdrojů v nové taxonomii udržitelných financí. Takzvaná protijaderná aliance se snaží čelit snahám Francie a dalších států o oživení jaderné energetiky v Evropě.

Evropská komise by do konce roku měla předložit návrh, který vyjasní zejména status jaderné energie a zemního plynu v rámci taxonomie udržitelného financování. Taxonomie je soubor pravidel, který poskytuje vodítko investorům. Stanoví podmínky, za nichž lze technologie a zdroje energie považovat za udržitelné.

„Jaderná energie je neslučitelná se zásadami nařízení o taxonomii EU. Uznáváme svrchované právo členských států rozhodnout se pro nebo proti jaderné energii jako součásti svých národních energetických systémů. Obáváme se však, že zařazení jaderné energie do taxonomie by trvale poškodilo integritu taxonomie, její důvěryhodnost, a tedy i užitečnost,“ uvádí se ve společném prohlášení, které podepsaly Dánsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko a Rakousko.

„Máme spoustu důkazů o tom, jak nebezpečná může jaderná energie být,“ prohlásila 11. listopadu na doprovodné akci v rámci klimatické konference COP26 v Glasgow Leonore Gewesslerová, rakouská ministryně pro energetiku.

Rakousko předběžně chystá žalobu

Rakousko a Lucembursko jsou nejvášnivějšími odpůrci jaderné energetiky v Evropě. Od počátku se brání zařazení jaderné energetiky do taxonomie. Obě země využily glasgowského summitu k tomu, aby ukázaly, že na jejich straně je i Německo, Portugalsko a Dánsko. Rakousko souběžně s tím připravuje právní kroky pro případ, že by Evropská komise jadernou energii do taxonomie skutečně zařadila.

„Výklad nařízení o taxonomii ve světle primárního práva EU potvrzuje, že jadernou energii nelze do evropské taxonomie zahrnout,“ uvádí se v právním posouzení, které si nechala vypracovat rakouská vláda a které bylo zveřejněno v září.

Jádro a plyn mají své silné zastánce

Jaderná energetika má v Evropské unii i své silné zastánce. Už dřív se na jeho podporu zformovala aliance dvanácti států v čele s Francií, její součástí je i Česká republika. Tyto země upozorňují na fakt, že jaderná energie neprodukuje emise oxidu uhličitého a je tak důležitým zdrojem, který nepřispívá ke globálnímu oteplování.

Psali jsme: Česko a Francie zakládají jaderné spojenectví

Dalším požadavkem těchto zemí je i to, aby Evropská komise uznala zemní plyn jako přechodné palivo. Častým argumentem je, že stávající plynová infrastruktura může do budoucna posloužit pro rozvoj využití vodíku. Pokud by se do ní kvůli taxonomii nevyplatilo investovat, mohlo by to zbrzdit využití vodíku jako další součásti bezemisního energetického mixu.

Novinky v oboru