Plyn a teplo

Za nedostatkem plynu je taktizování okolo Nord Stream 2, říká analýza

Vysoké ceny plynu na evropském trhu vedou ke zdražení dalších energetických komodit, především elektřiny. Jednou z příčin drahého plynu je i nižší stav dodávek z Ruska. Analytici  konzultační společnosti S&P Global Platts se shodují, že za tím je strategická hra o plynovod Nord Stream 2.

Podle nejnovější analýzy S&P Global Platts dodala ruská energetická společnost Gazprom do Evropy zhruba o 51 miliard metrů krychlových plynu méně, než bylo zvykem v předchozích dvou letech. Gazprom totiž provozuje vlastní obchodní platformu (ESP), na které dřív nabízel dodatečné dodávky plynu nad rámec dlouhodobých kontraktů. Evropské firmy toho rády využívaly. Od poloviny října ale plynová obchodní platforma Gazpromu zeje prázdnotou a ani na obzoru se nerýsují žádné aukce.

Plynovod má problém

Podle analytiků S&P Global Platts je za tím nejspíš strategický kalkul, který se týká plynovodu Nord Stream 2. Nasvědčuje tomu i fakt, že na platformě ESP se nabízel převážně plyn s dodávkou v letech 2022 a 2023, tedy v době, kdy podle plánů Gazpromu měl už být Nord Stream 2 spuštěný.

Projekt nového plynovodu se ale zadrhl. Německý regulátor požaduje, aby vlastnická struktura společnosti, která Nord Stream 2 plánuje provozovat, odpovídala německým zákonům. Jde hlavně o to, aby za plynovod odpovídala firma založená podle německého práva, se sídlem v Německu. Jenže o povolení provozu žádá konsorcium se sídlem ve Švýcarsku. Celou věcí se už zabývá i Evropský soudní dvůr, v praxi ale plynová infrastruktura stojí.

Nové dodávky ještě v zimě, nebo až na jaře?

Analytici se neshodují v odhadech, jestli Gazprom přeci jen obchodní platformu oživí a nabídne tak evropským spotřebitelům víc klíčové energetické komodity. “Spíš očekávám, že aktivita na platformě ESP zůstane utlumená do doby, než bude Nord Stream 2 reálně spuštěný,” myslí si třeba John Sharples z Oxfordského institutu pro energetická studia. To podle něj znamená, že do konce zimy se situace nezmění.

Část expertů ale upozorňuje na to, že nízká úroveň dodávek plynu má možná spíš praktické příčiny: není ho dost ani v samotném Rusku. To by znamenalo optimističtější scénář. Po naplnění ruských zásobníků by se mohlo dostat i na evropské partnery. “Na konci prosince bude jisté, kolik plynu bude potřeba do konce topné sezony a obchody na platformě ESP se dají do pohybu na začátku ledna,” predikuje například Danila Bochkarev z Institutu politických studií Louvain-Europe.

CHCETE DOSTÁVAT  články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletterua nic vám neuteče.

Novinky v oboru