Velká Británie diskutuje, zda má do budoucna posílit roli jaderné energie. Podle bývalého vysoce postaveného britského diplomata při NATO Hamishe de Bretton-Gordona bude nutné, aby si ostrovní monarchie zvykla na jádro jako běžný zdroj. Důvodem je podle něj jak ruská invaze na Ukrajinu, tak globální poptávka po bezemisní energii.
“Už i renomovaní environmentalisté uznávají, že nízkoemisní energie bude do budoucna pocházet z jaderných zdrojů, a my budeme muset vyřešit náš jaderný hlavolam,” uvedl v komentáři pro deník Daily Telegraph. Velká Británie se ve svém dnešním energetickém mixu výrazně opírá o výrobu elektřiny ze zemního plynu, ten přitom z velké části dováží. Dominantními dovozci jsou sice státy jako Norsko nebo Nizozemí, přesto jsou ale pro zemi problém stávající vysoké ceny vstupní suroviny.
Velká Británie má v současnosti v provozu 15 jaderných elektráren, které vyrábějí asi 21 % celkové spotřeby britské energie. Některým ale končí životnost, nových připravených lokalit je jen šest a vlastní britské strategie předpokládají, že podíl jaderné energie na celkovém energetickém mixu země do budoucna ještě poroste. Navíc jde stále o nízká čísla ve srovnání se sousední Francií.
“Měli bychom vzít na vědomí potenciál, který má jaderná energie pro ochranu planety. Potřebujeme vybudovat komplexní a odolný systém jak ve Velké Británii, tak mezinárodně,” uzavírá svá doporučení bývalý britský diplomat.