Polsko se chystá na rozhodnutí o tom, kdo postaví tamní první jadernou elektrárnu. Polské generální ředitelství ochrany životního prostředí zaslalo okolním státům v polovině října podklady, které se týkají možného mezinárodního dopadu stavby nového reaktoru na stav přírody. Varšava na jádro sází ať už jde o dekarbonizaci nebo energetickou bezpečnost.
Informace o chystaném záměru stavby dostalo české ministerstvo životního prostředí stejně jako úřady v dalších státech, které s Polskem sousedí. Jde o standardní postup při povolování velkých energetických staveb, které mohou nějak ovlivnit životní prostředí v sousedních státech. Státy se teď můžou k zamýšlené stavbě vyjádřit a případně Polsko upozornit na možné dopady stavby.
Výroba elektřiny má začít před rokem 2030
Polsko chce postavit jadernou elektrárnu s využitím moderních tlakovodních reaktorů na území obcí Choczewo (lokalita Lubiatowo-Kopalino) nebo Gniewino a Krokowa v Pomořském vojvodství na severu země. Vládní energetický plán předpokládá, že samotná stavba začne v roce 2026 a v roce 2033 by měl být v chodu první blok jaderné elektrárny o výkonu 1 – 1,6 GW. Další bloky by se pak měly otevřít v následujících letech. Celkem jich má být šest o výkonu až 9 GW s životností až 60 let.
Polská vláda předpokládá, že firma, která bude jadernou elektrárnu stavět, bude mít 49% podíl v nově vzniklé společnosti, která bude elektrárnu provozovat. Čeká taky, že komerční realizátor stavby zajistí její odpovídající financování. Před rokem projevila o stavbu nezávazně zájem francouzská energetická společnost EDF, ta se ale nyní potýká s dluhy a probíhá proces jejího zestátnění. Letos v dubnu pak s technickou a finanční nabídkou přišla jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Před měsícem pak nabídku oficiálně podal americký Westinghouse v konsorciu s firmou Bechtel. Jde vlastně o stejné zájemce, kteří se ucházejí o dostavbu jaderné elektrárny v českých Dukovanech. Polský premiér Morawiecki po bilaterálním jednání s představiteli USA naznačil, že by vítězným subjektem měl být právě americký Westinghouse, bude o tom ale ještě rozhodovat tamní vláda.
Lidé z polského ministerstva životního prostředí v minulosti naznačovali, že se vláda možná rozhodne pro využití dvou technologií. Nejasnosti panují i kolem toho, kdy vlastně tamní vláda oznámí, kdo bude elektrárnu stavět. Ministryně životního prostředí Anna Moskwová jen potvrdila, že rozhodnutí padne letos.
Do výstavby ještě může zasáhnout celá řada faktorů
Do rozhodnutí o výběru realizátora stavby může ještě zasáhnout Evropská komise. Před vyhlášením tendru totiž neměly všichni zájemci stejné podmínky. Polsko uzavřelo mezinárodní smlouvu s USA a na základě toho se společnost Westinghouse v konsorciu s firmou Bechtel dostaly k podrobným údajům o zamýšlené stavbě. Některá média upozorňují, že i zmíněné podklady pro posouzení mezinárodních dopadů na životní prostředí jsou připravené tak, jako kdyby bylo jasné, že reaktor bude stavět americká firma.
Polsko plánuje svou první jadernou elektrárnu už několik desetiletí. Na počátku 90. let ovšem zastavilo výstavbu jaderného bloku v Žarnowci a celou investici včetně čtyř zaplacených reaktorů dodaných z plzeňské Škodovky odepsalo. Současný projekt jaderné elektrárny byl představen poprvé v roce 2009. Varšava původně plánovala, že začne vyrábět elektřinu v roce 2020, projekt ale nabral zpoždění kvůli nízkým cenám energie na trhu v poslední dekádě.