Polsko a Slovensko propojil nový plynovod, který umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu. Podle premiérů obou zemí stavba také podpoří zvýšení energetické bezpečnosti v této části Evropy. Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki ji označil za výjimečnou investici a strategický projekt.
Plynovod by měl začít řádný komerční provoz už v říjnu, Slovensko tím získá přístup k LNG terminálům v polském Svinoústí a litevské Klajpedě, ale také propojení s plynovodem Baltic Pipe, který vede plyn z Norska. Pro Polsko je pak stavba výhodná díky přístupu k plynu z jižní Evropy, severní Afriky či Kavkazu.
Obousměrný plynovod spojuje jihovýchodní Polsko s kompresorovou stanicí Veľké Kapušany na východě Slovenska, kudy vede i tranzitní plynovod z Ukrajiny dál na západ do Evropy.
Kapacita by zvládla pokrýt roční slovenskou spotřebu plynu
Plynovod má zhruba 164 kilometrů a jeho kapacita pokryje přibližně objem roční spotřeby plynu na Slovensku. Konkrétně má ve směru z Polska na Slovensku kapacitu 5,1 miliardy metrů krychlových ročně, v opačném směru až 6,1 miliardy metrů krychlových. O výkonu rozhodne teplota, takto stanovená kapacita odpovídá 20 °C.
Stavbu částečně hradila Evropská unie. S výstavbou propojovacího plynovodu se začalo v roce 2018, původně mělo být potrubí v provozu až na konci loňského roku. Na stavbě a zprovoznění se podílí společnost Eustream, v níž má podíl Energetický a průmyslový holding českého miliardáře Daniela Křetínského.