Stále více firem ve snaze snížit své emise skleníkových plynů využívá energii z obnovitelných zdrojů. Čistou elektřinu lze přitom získat i z české zásuvky, řešením jsou takzvané zelené certifikáty – párování spotřebované elektřiny s výrobou elektřiny ve fotovoltaických, vodních nebo například větrných elektrárnách.
Tuto službu nabízí velká část tuzemských dodavatelů. Oslovené společnosti ČEZ a E.ON mezi těmi velkými zákazníky, kteří chtějí mít jistotu, že je jejich elektřina z obnovitelných zdrojů, zmiňují například firmy Bosch, Avast, Linde, Gasnet, České radiokomunikace nebo Masarykovu univerzitu. Zelenou energii využívá i česká pobočka automobilky Tesla, obchody Ikea, Vodafone a supermarkety Penny. Česká firma Škoda Auto má dokonce ambici mít veškerou energii zelenou, a navíc z velké části i z vlastních fotovoltaických elektráren
Firmy vede k využívání zelené energie řada důvodů, od sebeprezentace před zákazníky nebo obchodními partnery po přístup k výhodnějšímu financování, které závazek ke snižování emisí otevírá. Firmy snižující své emise jsou pro investory atraktivnějším věřitelem. Příkladem jsou takzvané zelené bondy. Tyto dluhopisy a jejich nízké úroky způsobily, že se řadě firem investice do zelených technologií velice vyplácí.
Jakub Kodr, manažer developerské společnost CTP Invest, v rozhovoru pro Lidové noviny popisuje, že na přechodu na zelenou energii ve výsledku vydělají všichni. Subjekty řešící dopady svých budov na skleníkové plyny mohly získat výhodněji peníze na svůj rozvoj a také přilákat náročnější nájemce. Ti zase mohou využívání zelenějších budov využít ve vlastním financování, stejně jako k oslovování obchodních partnerů.
Systém funguje díky evropské certifikaci. Každý zelený zdroj dostává potvrzení o vyrobené energii, které lze přeprodat. Česká firma tak může mít ke své energii certifikáty například ze španělské fotovoltaické elektrárny, ačkoliv má v zásuvce energii lokální. Poptávkou po certifikátu se zvedá poptávku po zelené energii, kterou se pak vyplácí vyrábět více. V současnosti zájem o zelenou elektřinu roste ruku v ruce s růstem její produkce, proto se cena certifikátu drží velmi nízko a příplatek se pohybuje v řádu haléřů za 1 KWh.