Dekarbonizace

Recyklovaný beton si světově patentovala česká firma. Jednou bude i v 3D tisku

Asi 45 % všeho odpadu v Evropě vzniká ze stavebnictví. Zároveň se tenčí zásoby přírodního kamene, který je potřeba pro výrobu stavebních materiálů. Před víc než 25 lety proto tým českých stavebníků začal vyvíjet nový druh betonu, ve kterém se přírodní zdroje dají ze 100 % nahradit recyklovanými. Takzvaný envibeton má celosvětový patent a je už tři roky úspěšně na trhu. O udržitelných technologiích jsme si povídali s Janem Čermákem, ředitelem vývoje ve společnosti ERC-TECH.

Běžně se dělá 50 % náhrada betonovým recyklátem, ale že by někdo nahradil 100% nebo využíval recyklované směsi, například cihly, omítky nebo keramiku, to tu před námi nebylo,” vysvětluje Jan Čermák, v čem je česká celosvětově patentovaná technologie výroby unikátní.

PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Apple podcastechSpotifyPodcastech Google nebo Anchoru.

 

Takzvaný envibeton pro svou výrobu používá namísto přírodního kameniva recyklát ze stavebního odpadu. “Když to vezmu od začátku, máme demolici, kde je potřeba materiály roztřídit podle druhu. Z toho vznikne inertní stavební a demoliční odpad, který se upraví zejména tříděním a drcením. A z toho už je možné vyrábět,” popisuje absolvent Vysokého učení technického v Brně, který se už během studií zabýval právě recyklací. Výroba recyklovaného betonu je navíc možná přímo v místě stavby.

Výhody recyklovaného betonu jsou zřejmé – vychází v průměru o 10 – 30 % levněji a má příznivější dopady na životní prostředí. “Recyklovaný beton má nižší uhlíkovou stopu. Porovnávali jsme ji s obyčejným a je to třeba o 11-15 % méně podle typu. Co se týče úspor vody při výrobě, oproti běžnému betonu ve stejné třídě je to úspora o 59 %,” vypočítává Jan Čermák ze společnosti ERC-TECH.

 

Šetrný beton už máme v prvních stavbách

Envibeton je možné použít místo běžného betonu ve většině běžných případů. “Asi 60 – 70 % dnešního betonu lze vyměnit za recyklovaný. Sem patří třeba podkladní betony, příčky, obvodové zdivo, dlažby, obrubníky, různé prefabrikáty. Nepouštíme se do speciálních aplikací, jako se používají třeba na mostech,” přibližuje Jan Čermák možnosti využití šetrného materiálu. Jak sám říká, kvalitu celosvětově patentovaného materiálu dokládají i skrze technická osvědčení.

Zatím se s envibetonem mohou setkat obyvatelé jednoho bytového projektu v pražské Libni nebo návštěvníci olomouckého kancelářského centra Envelopa. S recyklovaným betonem ale začíná úspěšně pracovat developerská společnost Skanska. “Zatím mám pouze pozitivním feedback,” směje se Jan Čermák.

 

V roce 2062 nám dojde přírodní kámen

Udržitelnost podle něj začala být ve stavebnictví velké téma. “Je tu obrovský posun oproti situaci před třemi lety,” potvrzuje z vlastní zkušenosti. Jedním z důvodů je vysoký podíl emisí CO2, které stavebnictví produkuje. “Stavebnictví dělá u nás okolo 39 % emisí CO2, okolo 10 % dělá výroba cementu. Při výrobě slínku pro produkci cementu vzniká cca 600-1000 kg CO2 na tunu slínku.” upozorňuje expert na stavební materiály.

Dalším důvodem, proč hledat úspory, je ale i tenčící se zásoba vlastních přírodních zdrojů.Přes 30 let se u nás neotevřel žádný nový lom. Při stávajícím tempu bychom naše zásoby přírodního kameniva z otevřených lomů vyčerpali okolo roku 2062. Vzhledem k objemu odpadů, které vznikají, má určitě smysl nahrazovat minimálně část kameniva recyklovaným a to přírodní si schovat do aplikací, kde je nutné,” myslí si Jan Čermák.

 

Budoucnost je v 3D tisku

Do budoucna by si přál upravit recyklovaný beton tak, aby bylo možné směs použít pro 3D tisk. Tomu totiž věří jako technologii pro stavebnictví budoucnosti. “3D tisk šetří zdroje díky automatizaci a také díky tomu, že potřebuje jen přesné množství materiálu. Tím také šetří přírodní zdroje a snižuje uhlíkovou stopu. 3D tisk bude mít stálé místo v budoucnosti stavebnictví. Příští rok (2022) by měl vzniknout první dům, v úvodní fázi to bude určitě nejdřív designová výstavba pro někoho, kdo je fanouškem 3D tisku nebo organických tvarů,” uzavírá expert ze společnosti ERC-TECH.

Jak se dařilo českému recyklovanému betonu v Kataru, kde se budovala vodní nádrž ve veterinárním centru? Kdy bude v Česku běžné stavět 3D tiskem? Je recyklovaný beton stejně kvalitní jako ten běžný? A jak se daří o jeho výhodách přesvědčovat stavebníky, architekty nebo projektanty? Dozvíte se v nové epizodě našeho podcastu.

 

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Energie bez emisí

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastechSpotifyYouTubePodcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru