Dekarbonizace

V létě padaly rekordní rekordy. Emisí neubývá

Letošní léto bylo oficiálně nejteplejší z dosud zaznamenaných měření, alespoň na severní polokouli. Od června do srpna padaly teplotní rekordy na mnoha místech světa, srpen samotný byl v průměru o 1,5 °C teplejší než v předprůmyslové době. Potvrdila to shodně Světová meteorologická organizace (WMO) a evropská služba zaměřená na monitoring změny klimatu. 

Za vysoké teploty může podle výzkumníků dílem probíhající klimatická změna, dílem globální jev zvaný El Nino. Ten ale teprve začíná a teplotní extrémy v létě ovlivnil spíš méně, než více. Mezi výzkumníky budí nervozitu právě fakt, že atmosférická oscilace zvaná El Nino teprve začíná. 

Ta totiž zpravidla vede k rostoucí teplotě oceánů, jenže jejich teplota je rekordní už teď. Dění v oceánu přitom ovlivňuje počasí i hluboko uprostřed vzdálených kontinentů, což je dané koloběhem vody. V Česku jeho vliv prokázaný není, ale pokud by se nějak projevoval, pak nejspíš ještě vyššími teplotami.

Za důležitější příčinu vysokých teplot pak vědci označují především emise skleníkových plynů, spojené s fungováním průmyslové společnosti. V minulých letech se sice řada států zavázala k jejich snižováním, v praxi se to ale děje velmi pomalu. Navzdory velké pozornosti v minulých letech se zatím podařilo jen snížit tempo přírůstku nových emisí, od jejich snížení jsme ale ještě daleko. Tím se má mimo jiné zabývat globální klimatický summit, který proběhne v listopadu v Dubaji.

Emise některých skleníkových plynů v atmosféře zůstávají i stovky let. V současnosti se proto vypořádáváme s látkami, které se v obalu země nashromáždily prakticky od vzniku průmyslových technologií založených na spalování fosilních paliv. Jejich vysoká koncentrace způsobuje nárůst teploty na planetě, vědci považují za kritický bod zlomu stav, kdy globální teplota v průměru stoupne o 1,5 °C oproti teplotám před nástupem průmyslu.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru