Evropská komise představila detaily plánu, kterým chce omezit závislost starého kontinentu na dovozu ruských fosilních paliv. Počítá s rekordními investicemi ve výši až 300 miliard EUR. Část těchto prostředků půjde na instalaci nových obnovitelných zdrojů, urychlit se má i jejich výstavba.
Kapacita fotovoltaických zdrojů se do roku 2025 zdvojnásobí, v dalších pěti letech přibude až 600 GW instalovaného výkonu. Spolu s tím se zjednoduší legislativa a administrativní náročnost pro instalaci běžných malých střešních fotovoltaik. Veřejné budovy je budou navíc instalovat povinně, jak vyplývá z detailního plánu zveřejněného v půlce května.
Kromě přímých investic se také zpřehlední samotný proces výstavby. Vznikne například seznam vhodných lokalit, na kterých by měly vyrůstat nové velké solární elektrárny. Tím chce Komise předejít například tomu, aby se solární panely pokládaly na úrodnou půdu nebo v lokalitách se zvýšenou ochranou přírody.
S plynem pomůže zelený vodík, biometan i lepší využití geotermální energie
Celkově má podíl obnovitelných zdrojů na evropském energetickém mixu vyrůst na 45 % k roku 2030, tedy už za osm let. Kromě fotovoltaiky je v plánu také rychlejší zapojování tepelných čerpadel nebo lepší využití geotermální energie pro dálkové vytápění.
Do roku 2030 také evropské státy budou schopné vyrobit 10 milionů tun vodíku z obnovitelných zdrojů, dalších 10 milionů tun by se mělo dovážet. Vodík umožní nahradit zemní plyn, ale i uhlí nebo jiná fosilní paliva v energeticky náročných provozech, které není možné elektrifikovat. Týká se to hlavně průmyslové výroby nebo dopravy. S náhradou zemního plynu má pomoct i větší produkce biometanu, do roku 2030 se má zvýšit jeho výroba na 35 miliard kubíků.