Výstavba nových obnovitelných zdrojů v Evropě by měla výrazně zrychlit. Evropská komise totiž navrhuje významné zkrácení povolovacích procesů, které jsou spojené s projektováním a stavbou fotovoltaik či větrných elektráren.
Takové zdroje by měly automaticky spadat pod definici staveb ve veřejném zájmu a jejich povolení by mělo trvat maximálně tři měsíce u menších instalací, respektive šest měsíců u větších staveb typu větrných farem. Komise předpokládá, že půjde o dočasné opatření, které má evropským zemím pomoct s rychlejším odklonem od ruského zemního plynu.
Opatření je součástí balíčku REPowerEU, který zahrnuje i solidaritu v dodávkách plynu, koordinované úspory ve spotřebě nebo společné nákupy a diverzifikaci dodávek plynu. O návrhu Komise na zrychlení povolovacích procesů už jednali evropští ministři pro energetiku, měl by se k němu vyjádřit i Evropský parlament. Objevuje se ale také kritika.
Ať jdou rychleji i rozpracované projekty, ozývá se z terénu
Ozvali se například zástupci moderní energetiky s upozorněním, že rychlejší povolení se má týkat jen nově ohlášených projektů. Přitom v současnosti je v nějaké fázi povolovacího řízení na 100 GW instalovaného výkonu v projektech, které byly připravené během tohoto roku, případně ještě před válkou. Na ně by se ale rychlejší povolení podle současné verze legislativy vztahovat nemělo.
“V současnosti je v EU27 v různé fázi realizace velké množství projektů. Pokud bychom urychlili jejich dokončení, mohlo by to výrazně přispět k cílům, o kterých Evropská komise mluví, tedy zmírnit dopady současné energetické krize, zajistit bezpečnější dodávky energií, snížit volatilitu na energetickém trhu a přispět k nižším cenám,” komentoval změny pro server Euractiv Dries Acke, programový ředitel oborové asociace SolarPower Europe.