Obce mají snazší cestu k likvidaci černých skládek. Ministerstvo životního prostředí je podpoří dotační výzvou, na odstraňování nelegálního odpadu vyčlenilo 50 milionů korun. Na řadě míst v Česku je dosud problém se skládkami, které mají původ v 90. letech nebo i předchozích dobách.
Nelegální odkladiště odpadů vznikají typicky na odlehlejších místech a bývá těžké dohledat, kdo stojí za první navážkou smetí. Skládky se pak ale mají tendenci rozrůstat a navíc kvůli přítomnosti nebezpečných materiálů představují velké riziko pro místní ekosystémy. Nelegální skládka může kontaminovat vodu, poškodit půdu nebo zasáhnout místní populace živočichů či stanoviště rostlin.
Správně by nahlášenou nelegální skládku měla řešit obec. Pokud ale není známý vlastník odpadu, bývá těžké navezené smetí zlikvidovat z veřejných prostředků. Náklady totiž mohou vyšplhat až do milionů korun. Právě s tím má nová dotační výzva pomoct.
Nově se podpora týká i menších obcí, které nemají takzvanou rozšířenou působnost, pokud při odklízení skládky poskytují součinnost. Maximální výše dotace vyjde na milion korun a může pokrýt až 90 % výdajů. Obce mohou o podporu žádat do konce letošního roku a projekt musí realizovat do konce roku 2027. Zdrojem financování je, stejně jako v předchozí výzvě na likvidaci černých skládek, Národní program Životní prostředí.
Dotace pomůže radnicím s financováním odvozu a úklidu nezákonně soustředěného odpadu a zajištění jeho likvidace. Z veřejných prostranství včetně lesních porostů tak mohou zmizet hromady odpadků, starého oblečení, nábytku či pneumatik. Použít prostředky naopak nelze na nelegální skládky tvořené stavebním a demoličním odpadem nebo kontaminovanou zeminou.
Peníze Fondu na vyčištění prostoru nedávno využil například Jablonec nad Nisou. Město sužovala černá skládka, která vznikla v 90. letech na pozemku v Janovské ulici. Ze skládky zmizelo více než 300 tun odpadu, Jablonec na to získal půlmilionovou dotaci.