Sibiřská plynová pole ruské společnosti Gazprom se opět potýkají s požáry. V oblasti Urengoy v červnu řádil oheň poté, co vybuchla jedna z výrobních jednotek plynové infrastruktury. Nejde ale o ojedinělou záležitost.
Plynová pole na Sibiři se nacházejí v místech, která v souvislosti s probíhající klimatickou změnou procházejí velkou proměnou přírodních podmínek. Častější jsou rozsáhlé požáry, ale také propady půdy nebo výbuchy metanu. Problém je také průměrně vyšší celoroční teplota, kvůli které je nutné speciálně chladit potrubí, kterým se plyn vede. Dřív na to přitom stačilo přirozeně chladnější klima.
Urengoy je největší ruské naleziště zemního plynu, zásoby zde činí asi 10 bilionů metrů krychlových. Ročně tu Gazprom vytěží a upraví asi 230 miliard metrů krychlových zemního plynu, tedy podstatnou část svého exportu. Naleziště je propojené se soustavou plynovodů, která míří na západ. Podobný požár nastal už v roce 2021, v jeho důsledku se krátkodobě snížily exporty do EU, což vedlo ke zdražení plynu.