Dekarbonizace

Letní dovolenou mohou zasáhnout vlny veder

Vlny veder mohou nepříjemně zaskočit návštěvníky oblíbených turistických destinací. Nejde jen o samotné vysoké teploty. Některá města čelí výpadkům pitné vody, která se mohou dotknout i hotelů, ubytovací zařízení také kvůli zhoršeným podmínkám na poslední chvíli odříkají rezervované služby.

V prvních letních týdnech se s problémy potýkala například italská Sicílie. Vlny veder dosahující až 48,8 °C zasáhly především tamní zemědělství, od pěstování obilí po chovy ve vepřínech. Společným jmenovatelem je ale nedostatek vody, který doléhá i na turisticky atraktivní města. Některá ubytovací zařízení hlásí nedostatek vody na zajištění běžných hygienických potřeb, například v okolí Agrigenta tak někteří turisté přišli o své rezervace ubytování.

S problémy v důsledku horka se potýkají i v Řecku, okolí Atén opět sužovaly požáry. V červnu si vyžádaly nasazení víc než 140 hasičů a 16 hasicích letadel a helikoptér. Podobně je na tom okolí některých tureckých měst. Hlavní letní turistická sezona je přitom teprve v počátcích a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by vlny horkého a suchého počasí měly během léta ustávat.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru