Inovace v energetice

Levná obecní elektřina. Nový manuál radí, jak na komunitní energetiku

Obce mají nově možnost vyřešit část vytápění nebo dodávek energie pro své obyvatele po vlastní ose. Do takzvané komunitní energetiky putuje část prostředků z Modernizačního fondu. Svaz moderní energetiky zároveň připravil pro města a obce praktický manuál, jak postupovat při přípravě projektů komunitní energetiky krok za krokem. 

Výzva Modernizačního fondu obcím nabízí dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren, instalaci akumulačních baterií, ale také na pokrytí nákladů na posílení konstrukcí střech pro solární panely, rekonstrukci elektrorozvodů a nákup chytrých elektroměrů. Financovat z ní lze i přípravu potřebných projektových dokumentací.

Pokud mají radní a starostové zájem, mohou pro své obyvatele najít alespoň částečné řešení dodávek tepla či elektřiny za výhodnějších podmínek, než jaké jsou aktuálně na trhu konvenčních dodavatelů.

S přesným postupem má obcím pomoct nový manuál, který připravili odborníci ze Svazu moderní energetiky. Manuál vysvětluje příležitosti a shrnuje přínosy komunitní energetiky pro obec i její občany, popisuje také základní typy projektů, které mohou obce pro posílení své energetické nezávislosti využít.

O potenciálu fotovoltaiky v Česku, nejen pro komunitní energetiku, je i zatím nejúspěšnější epizoda našeho podcastu. Připomeňte si ji:

 

K levnější energii povede kvalitní projekt a reálné ekonomické základy

Jde například o solární elektrárny na budovách města a jeho firem nebo solární přístřešky na parkovištích. Především však uvádí, jak postupovat krok za krokem v přípravě kvalitních projektů. Zdůrazňuje potřebu dobrého plánu postaveného na reálných ekonomických základech a vize komplexní sítě místních obnovitelných zdrojů, která po novelizaci české energetické legislativy umožní lidem odebírat levnější proud.

Martin Ander, autor manuálu ze Svazu moderní energetiky, k tomu dodává: „V manuálu nezapomínáme ani na aktuální téma rostoucí energetické chudoby. Doporučujeme obcím poskytovat cílené energetické poradenství ohroženým domácnostem a nastavit programy bezúročných půjček pro pomoc s výstavbou vlastních zdrojů solární elektřiny na střechách domů.“  

Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, k tomu doplňuje: „Díky čtyřmiliardovému programu Modernizačního fondu mají teď obce možnost položit základy komunitní energetiky, která zajistí levnější elektřinu místním domácnostem. Díky dobré volbě vlastních zdrojů například v podobě solárních elektráren na střechách veřejných budov či brownfieldech budou moci výhledově založit místní energetická společenství pro vlastní obyvatele. Díky němu dosáhnou domácnosti na místní obnovitelnou elektřinu za nižší cenu, než nyní nakupují od obchodníků.“

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru