Jaderná energetika

ČEZ chce malé modulární reaktory v Dětmarovicích a Tušimicích

Lídr tuzemské energetiky ČEZ vytipoval další dvě lokality pro stavbu malých modulárních reaktorů. Vzniknout mají v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku. V obou místech by měly ve druhé polovině příští dekády nahradit současné uhelné elektrárny. 

ČEZ prověřuje i další lokality pro umístění reaktoru. První malý modulární reaktor chce postavit v Temelíně, hotový by měl být v roce 2032. “Malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren,” uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. 

Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku. Jako první lokalita pro stavbu těchto reaktorů už byl dříve vybrán prostor v širším areálu temelínské jaderné elektrárny. Podobný postup se nyní uplatnil i v případě Dětmarovic a Tušimic.

Lokality chce nyní společnost dále prozkoumat a monitorovat, aby bylo definitivně jasné, že jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území i na analýzu podloží. Tuto fázi chce společnost dokončit letos na podzim. Průzkumné práce podle ČEZ potrvají tři až pět let, až poté bude možné zahájit povolovací proces.  

Další lokality ještě přibudou

Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá ČEZ také další lokality, kde by mohl tyto reaktory postavit. U těch ovšem nejsou přípravy tak daleko. Společnost analyzuje například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany. S výjimkou Dukovan tak jde o současné uhelné lokality. Zvažovalo se také místo elektrárny Poříčí, kde však už analýza podle ČEZ doporučila projekt dále nerozvíjet. Důvodem je téměř jistá přítomnost aktivního zlomu v blízkosti lokality, což umístění jaderné technologie vylučuje. 

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.  Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren nebo v zajištění tepla.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru