Solární panely letos vyrobí kolem 6 % elektrické energie a jejich výkon stále exponenciálně roste. V polovině třicátých let by měly být největším zdrojem elektřiny a do roku 2040 zřejmě veškeré využitelné energie, všímá si magazín Economist v rozsáhlé analýze.
Technologie pro výrobu energie ze slunce je víc než 70 let stará, k jejímu masivnímu nasazení dochází ale až v posledních dekádách. Instalovaný výkon se v poslední době zdvojnásobil každé tři roky a během dekády vyrostl desetkrát. Kdyby se to nyní mělo zopakovat stejným tempem, půjde už o kapacitu, která prakticky odpovídá celé dosavadní flotile světových jaderných elektráren.
S rostoucí dostupností fotovoltaických technologií navíc klesá i cena vyrobené elektřiny. Ve čtyřicátých letech tohoto století by tak měla být ve srovnání s dnešními cenami zhruba poloviční., a v souladu s tím mnohem rozšířenější. Další výhodou je, že fotovoltaikám se může dařit i v místech, které dosud byly spíš závislé na energetickém dovozu, jako jsou některé africké státy. To vše vytváří výhodné podmínky pro další pokračování solárního boomu.
Slunce nikdo neřídí
Economist srovnává tento nástup nové technologie s historickými paralelami, jako byl přechod ze dřevěného paliva na uhlí nebo z uhlí na ropu či k plynu. Za důležitý rozdíl považuje skutečnost, že v případě solárních panelů nedochází k úbytku primárního zdroje — slunečního záření. To navíc také nemůže žádná země regulovat nebo kontrolovat, jako je tomu třeba u ropy a států OPEC.
Mezi další důvody, proč by mohl nastat skutečně podstatný pokles ceny fotovoltaické energie, patří také křemík, který je potřeba pro výrobu fotovoltaických řešení. Ten totiž patří mezi hojně dostupné suroviny, na rozdíl od zmíněných fosilních paliv. O něco složitější je pak situace s energetickými úložišti, která jsou nutně potřeba pro vyrovnávání sítě s vysokým podílem decentralizovaných a nepravidelných zdrojů. I u nich ale Economist vidí důvody pro postupné zlevňování.
Cenově dostupná energie bude klíčová pro budoucí konkurenceschopnost a má potenciál významně zlevnit životní náklady, uzavírá respektovaný magazín. Podle něj to bude právě konkurenceschopná cena, která nakonec přispěje k masivnímu rozšíření solárních elektráren, navzdory dočasným poklesům, jaké se dají očekávat například v USA v případě, že volby znovu vyhraje exprezident Donald Trump.