Spojené státy slíbily do roku 2030 snížit své emise o 50 procent. Takový je výsledek virtuálního klimatického summitu, svolaného na 23. a 24. dubna americkým prezidentem Joe Bidenem. Na summitu vystoupilo 40 lídrů zemí z celého světa. Zastoupeni byli i představitelé největších emitentů, jako jsou Čína, Rusko, Kanada či Brazílie.
Jedná se o zásadní obrat zejména při srovnání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, který měl v úmyslu cíle Pařížské dohody zcela opustit. Zároveň je nutné podotknout, že se americké snížení emisí vztahuje k úrovni z roku 2005, nikoliv k roku 1990 jako v případě Evropské unie. V roce 1990 vyprodukovaly Spojené státy téměř 6,5 miliard tun emisí skleníkových plynů. O patnáct let později už to bylo 7,5 miliardy tun.
Pokud by se tedy pro USA stal referenčním rokem rok 1990, mohly by si dovolit v roce 2030 vyprodukovat zhruba 3 miliardy tun skleníkových plynů ročně. S referenčním rokem 2005 se už jedná o 3,75 miliardy tun. Fakticky se tak ze strany USA jedná o pouhé 40% snížení. Pravdou však zůstává, že se oproti původnímu cíli, kterým bylo pouhé 26-28% snížení emisí vzhledem k roku 2005, jedná o zásadní posun.
„Cena, kterou za svoji nečinnost zaplatíme, stále narůstá. Žádný národ nemůže tuto krizi vyřešit sám a tento summit je krokem na cestě k bezpečné, prosperující a udržitelné budoucnosti,“ uvedl Biden na čtvrtečním zahájení.
Na snížení celkové produkce skleníkových plynů by se podle Bidenovy administrativy měly podílet především změny v energetice a dopravě, ale i v dalších sektorech napříč ekonomikou. Prezident předpokládá, že jeho ambiciózní plán přinese americkým občanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. S tím nesouhlasí opoziční republikáni. Domnívají se, že naopak dojde k poškození amerického hospodářství. Bílý dům navíc zatím nestanovil konkrétní cíle pro jednotlivá odvětví. Chystá se je uveřejnit až později v tomto roce.