Alternativní zdroje energie, vytápění a ohřevu vody jsou na provoz levnější, přírodě ohleduplnější, a navíc je možné na jejich pořízení získat až polovinu jejich nákupní ceny zpět. Stát totiž i v letošním roce pokračuje ve vyplácení dotací z programu Nová zelená úsporám a mimo jiné podporuje zejména termické a fotovoltaické solární systémy. Dotace jsou určeny domácnostem a žadatelé mohou získat v kombinaci s bonusem z kotlíkové dotace až 350 tisíc korun na pořízení ekologického zdroje energie.
Na dotaci z programu zelená úsporám může dosáhnout jak vlastník rodinného domu, tak i ten, kdo ho teprve staví. Žádost přitom může podat nejen před zahájením stavby nebo úpravy domu, ale i během těchto činností nebo po jejich skončení. Doložit musí projektovou dokumentaci, posudek o energetické náročnosti budovy a vyplněný krycí list technických parametrů, který podrobně popisuje současný stav a navrhovanou změnu.
Právě probíhající třetí výzva programu pro rodinné domy byla spuštěna v říjnu 2015 a stát si na její realizaci připravil celkem 27 miliard korun. A podle ministerstva je o dotace zájem i během pandemie covid-19, a to dokonce zvýšený.
Výše dotace na termické solární systémy pro domácnosti se pohybuje od 35 do 50 tisíc korun a na fotovoltaické solární systémy od 35 až do 150 tisíc korun. Tyto dotace je však možné kombinovat i s příspěvkem na instalaci systémů řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (75-100 tisíc korun), výměnu neekologického zdroje tepla (25-100 tisíc korun) či využití tepla z odpadních vod (až 35 tisíc korun).
Základní podmínkou pro termický solární systém ohřevu vody je bez napojení na otopnou soustavu výkon 350 kWh/m2 za rok. Při jeho napojení pak jde o 220 kWh/m2 ročně. V prvním případě je nezbytné, aby solární systém pokryl alespoň 50 % tepla na ohřev vody. Podmínky stanovují i velikost zásobníku na teplou vodu na alespoň 45 litrů na m2 plochy kolektoru.
Podmínkou pro instalaci malé domácí solární elektrárny s připojením do distribuční sítě, ať již s využitím akumulátorů či bez nich, je její umístění na střeše rodinného domu zaneseného v katastru nemovitostí. Solární elektrárna nesmí přesáhnout výkon 10 kW a přímo na místě by mělo být spotřebováno alespoň 70 % z celkového teoretického zisku systému. Navíc musí mít i odpovídající monitorovací a optimalizační elektroniku.
Podpora se dá využít také při rozšíření stávajícího solárního systému, na který již byla jednou dotace poskytnuta, konkrétně na rozšíření z pouhého ohřevu teplé vody na přitápění. Lidem s domy v Moravskoslezském a Ústeckém kraji se dotace navyšuje ještě o 10 %. Kromě dotace na solární panely je možné získat podporu i na zpracování projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy či na zajištění odborného technického dozoru.
Navíc je možné získat i dotační bonus využitím kotlíkové dotace na výměnu neekologických kotlů, která běží i v letošním roce a stát na ni z peněz Evropské unie vyčlenil více než 3 miliardy korun. V této třetí a poslední vlně však již není možné pořídit kotel na uhlí, a to ani v kombinaci uhlí/biomasa. Čím více opatření žadatel udělá, tím větší příspěvek může od státu získat. O všechny tyto podpory je však nutné žádat vždy současně.