Dekarbonizace

Požáry ničí lesy a zvyšují emise CO2

Nová studie ukazuje, že emise oxidu uhličitého (CO2) z lesních požárů se od roku 2001 zvýšily o 60 %. Hlavním důvodem jsou častější a rozsáhlejší požáry v rychle se oteplujících oblastech mimo tropy. Emise z požárů v severních jehličnatých lesích, které se táhnou přes Rusko a Severní Ameriku, se za posledních 20 let ztrojnásobily.

Mezi hlavní příčiny patří podle vědců jednoznačně oteplování klimatu. Teplejší počasí totiž vysušuje lesy a zvyšuje riziko požárů. Jenže paradoxně k nim přispívá i rychlejší růst lesů: větší množství rostlinného materiálu umožňuje plamenům snazší šíření.

Pro vědce je to relativně nový problém. V minulém století byla největším zdrojem emisí z lesů deforestace v tropických lesích, jako je Amazonie a Kongo. Ale nová studie ukazuje, že požáry v jehličnatých lesích tajgy nyní vyrovnávají klesající emise z tropických lesů.

Zdravé a odolné lesy jsou přitom důležité pro boj proti změně klimatu, za normálních okolností pomáhají absorbovat CO2 z atmosféry. Reforestace a zalesňování se proto používají k kompenzaci emisí z těžko snižitelných sektorů, jako je letectví a některé druhy průmyslu (tzv. offsety).

Jenže požáry ohrožují právě klíčovou schopnost lesů ukládat uhlík. Abychom snížili riziko požárů, bude potřeba jednak omezit emise skleníkových plynů z fosilních paliv, které urychlují oteplování, ale také investovat do prevence a kontroly požárů, uzavírá studie.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru