Plyn a teplo

Tepelná čerpadla jsou v Česku stále populárnější

Nový obnovitelný zdroj si loni pořídilo víc než 50 tisíc domácností, především v rodinných domech. Ve statistikách léta vítězí tepelná čerpadla, kterých se instaluje přes 20 tisíc ročně. Prudký nárůst zájmu domácností je vidět u střešních fotovoltaik. Standardně vysoký zájem je o kamna a krby, zájemci však stále více akcentují akumulační systémy. Automatických kotlů na pelety přibývá ročně několik tisíc, vyplývá ze zprávy Komory OZE.

Příčinou zvýšeného zájmu jsou vyšší ceny energií, které domácnosti motivují k tomu, aby si pořídily vlastní zdroj energie a nebyli plně závislí na jejich nákupu. Rostoucí platby za elektřinu a plyn ale také část lidí přiměly k návratu k topení na fosilní paliva. Ty přitom brzo nebudou vyhovovat normám. Podle komory OZE je do 1. září je potřeba vyměnit až 300 tisíc nevyhovujících kotlů.

S tím by měly domácnostem pomoct evropské prostředky. “Programy zřízené díky Green Dealu pomáhají domácnostem pořídit si čisté zdroje tepla tak, že jsou významně výhodnější, než ty fosilní,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

V loňském roce si české domácnosti pořídily 24 000 tepelných čerpadel, 10 000 krbů a kamen, 5 500 peletových kotlů a kamen, 9 000 fotovoltaických zdrojů a 3 000 solárních termických kolektorů.

České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva. Pelety pro vytápění u nás používá přes 40 tisíc domácností a firem. Tepelnými čerpadly vytápí 130 tisíc domácností. Přes 115 tisíc domácností používá k ohřevu teplé vody solární termické kolektory. Vlastní fotovoltaickou elektrárnu má na střeše zhruba 40 tisíc domácností.

Nejčastějším novým zdrojem tepla v rodinných domech bývá stále kotel na zemní plyn. Ročně se jich prodá kolem 80 tisíc kusů. V posledních letech celkový počet domácností vytápěných zemním plynem velmi pozvolna klesá. Během posledních deseti let ubylo necelých 50 tisíc zákazníků, tj. pokles o 2 %.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru