Na evropském trhu se vloni prodalo na 3 miliony tepelných čerpadel, to představuje meziroční nárůst o 38 %. V současnosti je v Evropě v provozu na 20 milionů těchto zařízení a dodávají teplo asi 16 % domácností nebo komerčních nemovitostí, vyplývá ze studie Evropské asociace pro tepelná čerpadla (EHPA).
Nové instalace vloni nahradily spotřebu asi 4 miliard kubíků zemního plynu a díky nim tak nevzniklo asi 8 Mt emisí CO2. Celkově tepelná čerpadla v Evropě nyní umožňují ušetřit až 54 Mt CO2 ročně, tedy zhruba tolik emisí, kolik jich ročně vyprodukuje řecká ekonomika.
Mezi jednotlivými evropskými státy je jasným lídrem Polsko, kde se prodeje meziročně zdvojnásobily. Druhá je Česká republika (+99 %), Nizozemí (+80 %), Belgie (+66 %), Švédsko (+60 %), Rakousko (+59 %), Německo (+53 %) a Finsko (+52 %).
Podle tajemníka EHPA Thomase Nowaka byl loňský rok z pohledu tepelných čerpadel fenomenální. “Obrovský nárůst zájmu o tepelná čerpadla je důkazem, že tento inovativní a udržitelný sektor, který dělá maximum pro rychlé navýšení kapacit, pomáhá vytvářet pracovní místa, řešit klimatické potřeby a zároveň stabilizovat výši účtů za energie,” komentoval výsledky zprávy.
Podle něj ale přesto kapacita dodavatelů nestačila zájmu zákazníků, jsou také potřeba dostatečné kapacity na zpracování projektů. Proto podle něj bude letos asociace pracovat na koordinaci s dalšími subjekty a odstranění “úzkých hrdel”.