Dekarbonizace

Seznam nejemisnějších provozů: elektrárny v Polsku a Německu s českou stopou

Velké průmyslové provozy v Evropě už od roku 2005 platí emisní povolenky za množství CO2, které vypustí do atmosféry. Týká se to třeba továren na výrobu cementu, hnojiv, ale také letecké dopravy, teplárenství nebo elektráren. Thinktank Ember zmapoval, kdo platil v minulém roce na emisních povolenkách nejvíc.

Deset největších znečišťovatelů s nejvyššími platbami se nachází na území Německa a Polska a stojí za 55 % všech emisí CO2 z energetického sektoru v Evropě.

Na seznamu 10 největších znečišťovatelů, kteří si kupují emisní povolenky, jsou výhradně uhelné elektrárny. První tři provozy s nejvyšší emisní zátěží přitom mají na svědomí tolik emisí CO2 jako celý energetický sektor Itálie. 

Z hlediska vlastnické struktury byla vloni největším znečišťovatelem polská energetická skupina PGE, která uvolnila do atmosféry 70.5 Mt CO2. Jen těsně za ní skončila německá RWE a česká EPH (Energeticko-průmyslový holding ve vlastnictví českého miliardáře Daniela Křetínského).

 

Na čele zůstává už jen Německo a Polsko

Na samotném čele žebříčku se umístila hnědouhelná elektrárna v polském Belchatówě. Podle autorů analýzy to není překvapivé, tato elektrárna totiž patří mezi největší emitenty už od roku 2005, kdy celý systém povolenek začal v praxi fungovat.

Poprvé se ale stalo, že se všech 10 největších producentů emisí CO2 nachází na území jen dvou států, Německa a Polska. A poprvé také jejich emise přesahují 12 % z celkového objemu emisí, které jsou kryté systémem povolenek. 

Emisní povolenky se týkají velkých průmyslových firem, které při výrobě vypouštějí do atmosféry oxid uhličitý. Ten není sám o sobě jedovatý, v atmosféře ale přispívá k urychlení klimatické změny a globálního nárůstu teploty. Proti tomu se v roce 2015 zavázalo zakročit 195 států z celého světa (z celkových 206).

Státy Evropské unie a Velká Británie dohromady ročně stojí asi za 10 % světových emisí CO2, USA za 15 %, Čína za 27 % (v hodnotách za rok 2017). 

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru