Obnovitelné zdroje

Trendy v obnovitelných zdrojích 2022: recyklace, ukládání a infrastruktura

V roce 2021 se potvrdilo, že obnovitelné zdroje energie mají stabilní místo v globálním energetickém mixu. Navíc je to odvětví, kde rychle přibývá inovací, což snižuje cenu výroby energie a zvyšuje také tržní konkurenceschopnost bateriových úložišť.

Vzhledem k tomu, že samotná výroba elektrické energie už na trhu plně obstojí, soustředí se teď hlavní pozornost jinam: na řešení dodavatelských řetězců, vstupních nákladů nebo cen za vzácné suroviny. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte, která poodkrývá trendy v obnovitelných zdrojích energie, se nimiž se setkáme v roce 2022.

Ještě rychlejší tempo

Nové kapacity větrných a solárních elektráren představovaly za prvních osm měsíců roku 2021 13,8 GW a převýšily nově instalovanou kapacitu stejného období předchozího roku o 28 %. S tím, jak státy, města i jednotlivé firmy hledají nástroje, jak snížit svou emisní zátěž a zvýšit objem využité čisté energie, dá se letos čekat ještě rychlejší tempo.

Jak je na tom fotovoltaika v Česku? Pusťte si rozhovor s Janem Krčmářem se Solární asociace.

Next-gen technologie

Říká se jim také technologie nové generace pro čistou energii. Zaměřují se na to, jak nejlépe integrovat větrné a solární zdroje do sítě. Investice do takových technologií často financují i samotný výzkum a vývoj, u pokročilejších technologií také uvedení na trh. Mezi příklady “next-gen” technologií lze uvést zelený vodík, pokročilé baterie nebo jiné způsoby dlouhodobého ukládání energie. Tyto technologie umožňují bezemisní výrobu elektřiny, její dlouhodobé ukládání, řeší vyrovnávání napětí v síti a zvýšit spolehlivost systémů založených na výrobě energie z obnovitelných zdrojů.

Konkrétně u zeleného vodíku bude v roce 2022 hrát zásadní roli klesající cena jeho výroby. S tím, jak se postupně zvyšuje využití obnovitelných zdrojů ve výrobě elektrické energie, bude se zvyšovat i využití zeleného vodíku – do něj se totiž může přebytková energie ukládat, aby se dala využít v době, kdy je naopak výroba slabší. Ze stejného důvodu bude v roce 2022 zájem o inovace v technologiích pro výrobu bateriích a zvýšení spolehlivosti sítě.

Chcete líp rozumět tomu, jak funguje ukládání elektřiny z OZE a co dokáže? Poví vám to Jan Fousek z Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

Soláry jinak, než známe

Za posledních deset let klesly pořizovací náklady na solární zdroje energie o 85 %, fotovoltaická energie proto patří k těm nejkonkurenceschopnějším. V roce 2022 se tak spíš budou hledat nové obchodní i provozní modely. Růst zažije výroba kombinovaná s ukládáním, plovoucí fotovoltaické elektrárny na moři i komunitní výroba elektřiny ze slunce. Budou se hledat i nákladově efektivní řešení, jak propojit zdroje solární energie s úložišti a vzájemně si tak snižovat náklady.

Můžou digitální (chytré) sítě pomoct se snižováním nákladů? A kdy se jich dočkáme? Poslechněte si Stanislava Chválu z Nano Energies.

Investice do přenosové soustavy

Přenosová soustava se v roce 2022 dostává do popředí zájmu, zejména kvůli možnostem využití vzdálených zdrojů energie (offshorových, třeba na moři). Asi 844 GW nově plánovaných kapacit – a z toho 90 % jsou obnovitelné zdroje –  čeká na dobudování nebo umožnění připojení. To obnáší jak zkapacitnění stávající soustavy, tak její rozšiřování. Podle průzkumu společnosti Deloitte to řeší až 76 % jimi oslovených firem, které podnikají v sektoru energetiky.

Je Česko připravené na moderní energetiku? Poslechněte si rozhovor s Pavlem Cyranim z ČEZu.

Návrat výroby

Obnovitelné zdroje energie proměňují i výrobní a dodavatelské řetězce. Zatímco rok 2021 byl poznamenaný výpadky v logistice zejména z asijských zemí a tedy nedostatkem vzácných surovin, v roce 2022 by se už mohly projevit konkrétní strategie výrobců, kteří se ve velkém obracejí zpátky k domácím trhům. Hledají nejen výrobce, ale i možnosti náhradních materiálů či postupů. V Evropě trend repatriace výroby možná podpoří i návrhy na zavedení uhlíkového cla, které by vyrovnalo postavení domácích výrobců s nízkými emisemi ve srovnání s asijskou konkurencí s větší emisní zátěží.

Recyklace a opětovné využití surovin

V roce 2022 se bude pozornost také soustředit na recyklaci a ekologicky šetrnou likvidaci v celém segmentu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Může za to prostě fakt, že první instalované elektrárny se postupně blíží konci své životnosti. Myšlenka, že by se daly například vzácné kovy vytřídit a znovu využít, nahrává právě i strategiím v surovinové bezpečnosti, roli hraje samozřejmě i samotné snižování objemu odpadu. V USA by podle dostupných údajů mohlo být asi 1 mld. tun odpadu z vyřazených fotovoltaických modulů a 80 kilotun lithium-iontových baterií vhodných k recyklaci.

 

CHCETE DOSTÁVAT  články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru