Inovace v energetice

Trendy v Česku: velký přehled dotací na dekarbonizaci

Česká republika má v nejbližších šesti letech k dispozici rekordní objem prostředků na dekarbonizaci, rozvoj nízkoemisních technologií, energetické úspory a budování infrastruktury pro nastupující generaci energetiky a průmyslu. Peníze získává z prodeje emisních povolenek, nemalé prostředky ale poputují také z evropských fondů.

Podporu mohou získat energetické firmy, průmyslové podniky, ale i domácnosti, obce, malé a střední podniky nebo živnostníci. Podívejte se, jaké programy poběží nebo se otevřou v roce 2022.

 

Energetické a teplárenské firmy

Firmy podnikající v energetice a teplárenství si už v průběhu loňského roku mohly pořádat o podporu v přechodu na nízkoemisní zdroje energie, modernizaci technologií, v teplárenství pak také na rekonstrukci nebo náhradu zdroje tepla v centrálních zásobovacích soustavách. Speciální program podpořil energetické firmy, které chtěly investovat do nových kapacit fotovoltaických elektráren. Tyto aktivity byly podporované z Modernizačního fondu, kde se soustředí peníze z prodeje emisních povolenek. Celkem byly schválené projekty za 3 mld. korun, řada žádostí ale ještě nedostala finální souhlas a není tak v této částce započítaná.

V letošním roce by měly tyto programy pokračovat v nových výzvách. Modernizace teplárenství a podpora nových fotovoltaických zdrojů mají být nově podpořené i z Národního plánu obnovy. Stručně, energetické a teplárenské firmy budou mít i letos možnost žádat o podporu na výměnu zdrojů energie od fosilních k nízkoemisním, na adekvátní technologie a případně výstavbu nových fotovoltaických zdrojů.

Jak přemýšlí o energetické proměně nejvýznamnější česká energetická společnost ČEZ? Pusťte si rozhovor s Pavlem Cyranim, místopředsedou představenstva.

 

Průmyslové firmy

Průmysl je vedle energeticky a dopravy hlavním zdrojem emisí CO2, vznikají třeba při výrobě chemických hnojiv, v ocelárnách, při výrobě cementu, ale také například při vaření piva. Velké průmyslové provozy proto spadají pod systém emisních povolenek (v ČR se to týká asi 240 podniků, jejich úplný přehled je zde). Pokud chtějí objem emisí ve výrobě snížit, a tím snížit i to, kolik emisních povolenek potřebují, mohou si průmyslové firmy požádat o podporu opět z Modernizačního fondu – především na zlepšení energetické účinnosti a omezení plýtvání, ale i sem může spadat změna zdroje energie, pokud se podnik například rozhodne pro vlastní výrobu z obnovitelných zdrojů, nebo také investice do cirkulární ekonomiky a recyklace. Patří sem i podpora kombinované výroby elektřiny a tepla.

Co bude s českým plynárenstvím a jakou roli v tom hraje vodík? Dozvíte se v rozhovoru s Martinem Pacovským, šéfem Pražské plynárenské.

 

Menší a neprůmyslové firmy

Podnikatelé a firmy, které nemusejí hlídat přímo emise z výroby, mají možnost získat podporu na investice do energetických úspor, na úsporu vody, pořízení a provoz elektromobilů či vozidel na jiná alternativní paliva, nebo třeba na systémy recyklace a dalších prvků cirkulární ekonomiky. Další možností je podpora při pořízení vlastního fotovoltaického zdroje energie a také státem garantované úvěry na investice, které budou mít pozitivní dopad na snižování CO2. Většina těchto dotací půjde, na rozdíl od výše uvedených titulů, z Národního plánu obnovy.

Jaký potenciál má vlastně reycklace? Povídali jsme si s Petrem Novotným z Institutu pro cirkulární ekonomiku.

 

Obce a kraje

Veřejný sektor se dočká podpory energetických úspor v budovách, to se může týkat třeba škol a školek, nemocnic, domovů pro seniory, divadel a muzeí. Další podporovanou oblastí bude komunitní energetika a také modernizace veřejné dopravy, rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily a větší zapojení vozů na nízkoemisní paliva. S těmito prostředky počítá Modernizační fond. V Národním plánu obnovy pak navíc stojí ještě podpora úsporných řešení v hospodaření se srážkovou vodou, revitalizace městských a krajských brownfieldů, výstavba energeticky efektivních budov, obce a města také mohou získat podporu na modernizaci centrálního vytápění.

Hospodaření s vodou bylo i tématem našeho rozhovoru s Ondřejem Benešem ze společnosti Veolia.

 

Majitelé domů a bytů

Pro běžné domácnosti, ale třeba i SVJ, jsou k dispozici prostředky v programu Nová zelená úsporám, který se aktuálně financuje z Národního plánu obnovy. Z nich je možné financovat například pořízení střešní fotovoltaické elektrárny (s akumulací i bez), zateplení, pořízení tepelného čerpadla, rekuperaci, solární systémy, nakládání s dešťovou vodou nebo na tzv. zelené střechy.

Nevíte si rady s tím, jestli je pro vás vhodná renovace domu nebo bytu? Perfektně to pro vás shrnula Šárka Tomanová v tomto rozhovoru.

 

Uhelné regiony

V roce 2022 by měla začít běžet podpora restrukturalizace uhelných regionů z Fondu spravedlivé transformace. Týká se specifických projektů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Zde budou hrát rozhodující roli samotné kraje, které pomáhaly v uplynulém roce nastavit kritéria pro čerpání prostředků. Ty nesměřují jen do “tvrdých” investic v energetice a průmyslu, ale i do zaměstnanosti a řešení problémů na trhu práce po ukončení těžby uhlí. Samotné finanční prostředky bude spravovat Ministerstvo životního prostředí v rámci programu Fond spravedlivé transformace.

Jak vůbec dekarbonizace ovlivní český průmysl a dopravu? Poslechněte si “big picture” v rozhovorech s Kateřinou Davidovou a Viktorem Hanzlíkem.

 

Nové fondy

Trochu neznámou jsou zatím fondy, které by Česká republika měla mít k dispozici do roku 2027 v rámci toho, že evropské státy pomáhají vyrovnávat stav ekonomiky a infrastruktury na podobnou úroveň (takzvané kohezní fondy). Zde by mělo být pro nízkoemisní technologie k dispozici asi 160 mld. Kč, není ale jasné, kdy se uvolní první prostředky a na jaké půjdou priority. Zde se počítá mimo jiné i s prevencí proti suchu, podporou inovací, s podporou efektivní akumulace energie, dál by měla pokračovat podpora energetických úspor, obnovitelných zdrojů energie nebo modernizace průmyslových technologií.

Velkou změnu v energetice přinesou do budoucna digitální technologie. Poslechněte si o tom víc v našem rozhovoru se Stanislavem Chválou z Nano Energies.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru