Dekarbonizace

Týden od pádu Bohemia Energy: trh stíhá, ale zadarmo to nebude

Konec společnosti Bohemia Energy, největšího českého alternativního dodavatele energií, nastartoval na českém energetickém trhu nebývalý pohyb. Bývalí klienti Bohemia Energy mají ze zákona nárok přejít pod tzv. dodavatele poslední instance, kam patří největší hráči na českém trhu – ČEZ, E.ON a PRE. Ti tak musí v krátkém čase navyšovat kapacitu, aby zajistili plynulé dodávky stávajícím i novým zákazníkům.

Nejnověji to pro Hospodářské noviny komentoval generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Vyloučil, že by mohla nastat situace, kdy největší česká distribuční firma odmítne nového klienta. Zajištění energie pro nové zákazníky ale znamená, že ji ČEZ bude muset pořídit za stávající vyšší ceny. A to se promítne do zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy.

Ke zklidnění situace by podle něj přispělo, kdyby evropští lídři našli shodu na změně v systému emisních povolenek. Jejich cena šla totiž nahoru rychleji, než se předpokládalo.

“Emisní povolenka totiž měla podle původních plánů Evropské komise stát tolik co teď až za dvacet let. Nyní to mělo být zhruba 30 eur za megawatthodinu, ale stojí 65 eur. Hospodářství tedy ten slíbený čas na transformaci nedostalo a to by měla evropská politická garnitura vzít v úvahu,”

uvedl Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Naopak ceny plynu podle něj půjdou dolů už samotným působením trhu. Rekordní růst burzovní ceny zemního plynu je vyvolaný především omezenými dodávkami z Ruska a naopak vyšší poptávkou v Asii. “Myslím, že ceny plynu jsou kvůli hysterii na trzích ve větším stresu, než by měly být,” shrnul situaci šéf společnosti ČEZ.

O cenách energií v tomto týdnu jednala vláda, navrhuje mimo jiné snížení DPH na energie z 21 % na nulu nebo aby stát dočasně za lidi platil tu složku ceny energií, která směřuje k podpoře obnovitelných zdrojů. Koncem týdne se bude cenami energií zabývat také summit unijních lídrů. Jednat se má o společných nákupech plynu nebo omezení spekulací na trhu s emisními povolenkami. Ve hře je také další navýšení prostředků pro průmyslové země, kde je tranzice k bezemisní ekonomice náročnější než jinde.

Víc informací:

Rozhovor s Danielem Benešem v Hospodářských novinách

 

Novinky v oboru