Inovace v energetice

Spojené arabské emiráty, USA, Izrael a Indie mají společný projekt na nízkoemisní energie

USA, Izrael, Spojené arabské emiráty a Indie plánují spolupracovat na velkém projektu výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Ve společném prohlášení se uvádí, že se země spojí k řešení největších současných světových problémů, zaměří se na investice do vodního hospodářství, energetiky, dopravy, ale třeba také vesmíru nebo potravinové bezpečnosti.

Počítá se s energetickým projektem, v jehož rámci vznikne v indickém státě Gudžarat solární a větrná elektrárna s výrobní kapacitou 300 megawattů a jejich součástí bude systém velkokapacitních baterií. Investice má Indii pomoct naplnit svůj závazek, že do roku 2030 bude vyrábět na 500 GW energie z jiných než fosilních zdrojů.

SAE mají poskytnout dvě miliardy dolarů (téměř 48 miliard korun) na projekty ke zvýšení potravinové bezpečnosti v Indii. Ta naopak poskytne pozemky a začlení do projektů svoje zemědělce. USA a Izrael zmobilizjují svůj soukromý sektor včetně inovativních technologických firem a poskytnou jejich kapacity k dispozici jak na Blízkém východě, tak v jihovýchodní Asii.

Společné projekty odsouhlasili lídři zemí po summitu v létě tohoto roku. Do budoucna by chtěli podobnou spolupráci rozšířit i o státy jako Bahrajn, Maroko nebo Egypt. S ohledem na blížící se klimatickou konferenci, která proběhne letos na podzim právě v Egyptě, bude zřejmě podobných projektů přibývat.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru