Stát by se měl připravit na konec uhlí před rokem 2030, zejména stavět nové nízkoemisní zdroje a akumulační kapacitu, posilovat přenosovou soustavu zejména ve vztahu k Německu a také zjednodušit komplikované povolovací procesy. Myslí si to šéf největší české energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš.
“Uhlí jako zdroj skončí. Výroba z něj je neekologická a neúměrně drahá. Nahradit ho musí nové plynové, solární a větrné elektrárny, jádro a energetická úložiště,” uvedl v nedávném rozhovoru na seznamzpravy.cz a posléze i na svých sociálních sítích. Podle Beneše bude potřeba, aby do roku 2030 vzniklo 2 – 3000 MW plynových elektráren, tedy tři nebo čtyři velké plynové zdroje, přičemž ČEZ plánuje dva.
Česko se také bude muset připravit na to, že se promění z čistého exportéra energie do dovozce. “Důležité je propojit a posílit českou přenosovou soustavu s Německem. Německo rychle rozšiřuje větrné farmy na Baltském a Severním moři, nárazové přebytky levné energie mohou mít pozitivní efekt i pro české spotřebitele,” prohlásil generální ředitel ČEZ.
Klíčovou podmínkou je přitom zrychlení výstavby. Standardní délka povolovacích procesů v energetice je podle Beneše sedm let, což je na potřebné změny moc dlouhá doba.
S útlumem uhlí počítají i státem schválené koncepce, přesný postup z hlediska konkrétních zdrojů energie by však měl být jasný až z aktualizované Státní energetické koncepce. Z dosavadních diskusí se zdá, že státní úřady sází mnohem víc na jadernou energii, právě výstavba atomových elektráren trvá ale zpravidla nejdéle.