Spotřeba uhlí v roce 2022 globálně stoupla asi o 1,2 % a poprvé v historii překročila 8 miliard tun za jeden rok. Na této úrovni by měla zůstat až do roku 2025. Vyplývá to z hodnotící zprávy Mezinárodní energetické agentury IEA.
Podle analýzy se celková spotřeba uhlí pohybuje v předpokládaném rozmezí, a to navzdory mnoha nečekaným událostem, které v letošním roce ovlivnily energetiku. K vyšší spotřebě uhlí na jedné straně přispívala globálně vysoká cena zemního plynu. Na druhé straně ale bilanci vyrovnávalo celkové snížení spotřeby elektřiny zejména v průmyslu a také rekordní výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Názornou ukázkou může být Čína, jejíž trh spotřebuje v absolutních číslech největší objem uhlí na světě. V důsledku pokračujících koronavirových omezení poklesl výkon i energetická spotřeba tamního průmyslu. Tyto “úspory” ale během léta smazala vyšší výroba elektřiny v uhelných elektrárnách kvůli větší spotřebě vyvolané letní vlnou horka a sucha. Ta totiž znamená větší nároky na klimatizaci nebo zavlažování v zemědělství.
Zlomový rok 2025
V Evropě rostla spotřeba uhlí druhý rok po sobě. Podle analýzy IEA se ale dá očekávat, že po roce 2025 klesne objem využívaného uhlí v energetice pod úroveň roku 2020 s tím, jak se v praxi projeví chystané posílení kapacit obnovitelných zdrojů, baterií nebo modernizace přenosové soustavy.
Přes vyšší poptávku po uhlí rostla v roce 2022 i jeho cena, bezprecedentní úrovně dosáhla v březnu a v červnu. Na ceně uhlí se podepsala i rekordní cena zemního plynu, ale také problémy na australském trhu, který patří mezi nejvýznamnější světové producenty. Nejvýrazněji si na vyšší ceně uhlí přilepšily Čína, Indie a Indonézie, které také hlásí rekordní těžební výsledky.
Globálně bude podle IEA spotřeba uhlí spíš klesat, regionálně to ale nebude rovnoměrné. Zatímco zmíněný evropský nebo americký trh bude podle očekávání přecházet na bezemisní zdroje bez zapojování nových uhelných elektráren, asijské ekonomiky budou podle odhadů ještě několik let navyšovat své kapacity ve fosilních i bezemisních zdrojích zároveň. Na celkové spotřebě uhlí se tak bude dominantně podílet Čína, ale i Indie.
CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.