Správce britské přenosové soustavy plánuje rozsáhlou modernizaci sítě, investice v celkové výši 54 miliard liber představuje největší injekci od padesátých let. Cílem je propojit stávající soustavu s novými větrnými zdroji na moři, většina prací má být hotová do konce této dekády.
Vládní kabinet končícího premiéra Borise Johnsona si stanovil za cíl vybudovat nové větrné zdroje energie na moři o celkové kapacitě 50 GW. Jejich připojení do sítě bude vyžadovat rozsáhlé investice do přenosové soustavy. Ty přitom na jedné straně zvyšují jistotu investorů, kteří stavbu nových obnovitelných zdrojů financují, na druhé straně má modernizace infrastruktury také zvýšit energetickou efektivitu samotné přenosové sítě.
Díky tomu by domácnosti měly ušetřit v úhrnu až 5,5 miliard liber, o tolik méně tedy zaplatí ve spotřebitelských cenách jako podíl na provoz přenosové soustavy. Investice přinesou do roku 2030 také na 168 000 nových pracovních míst.
Díky aukcím mají britské domácnosti garantovanou cenu energie
Velká Británie financuje stavbu nových obnovitelných zdrojů energie systémem standardních tržních aukcí. V červenci tohoto roku vypsala dosud největší aukci na stavbu nové výrobní kapacity ve výši 11 GW, což odpovídá spotřebě asi 12 milionů domácností. Většinu této energie vyrobí větrné ostrovy, jejichž stavba má být dokončena k roku 2026. Tyto elektrárny se navíc zavázaly dodávat elektřinu za pevnou cenu okolo 37 liber za MWh, což je de facto zlomek současných cen energie, které táhne nahoru vysoká cena plynu, ze kterého se v části Evropy elektřina vyrábí.
“Čím více levné a čisté energie si vyrobíme sami na svém území, tím víc jsme chráněni před výkyvy cen plynu, které tlačí spotřebitelské ceny nahoru,” uvedl k tomu britský státní tajemník pro obchod s energií Kwasi Kwarteng.