Britská vláda představila velkorysý investiční plán na modernizaci energetické sítě. Má pomoct zemi přejít až z 95 % na bezemisní zdroje energie, s vysokým podílem obnovitelných zdrojů a také s velkými energetickými úsporami.
Změnit se má i plánování, síť má být doplněná o nová úložiště energie a víc se má pracovat s flexibilitou. Součástí plánu je i to, že velké větrné farmy na moři budou nově spadat do režimu strategických investic.
Plán má především urychlit investice do obnovitelných zdrojů a jejich připojování do sítě, na to teď totiž čekají desítky připravených instalací z posledních měsíců a let. Snazší by mělo být i osazování fotovoltaických panelů na střechy skladišť, obchodních domů nebo výrobních hal. Změny se mají projevit do roku 2030 a budou vyžadovat investice v řádu 40 miliard liber ročně.
Plán považuje řada odborníků za ambiciózní, například podle britského energetického regulátora je ale dosažitelný, pokud jednotlivým opatřením dají ministerstva skutečně prioritu. Zároveň zřejmě ještě nemusí jít o finální verzi plánu. Ve hře je totiž například i kompenzace pro obyvatele obcí, na jejichž území vzniknou nové velké instalace větrných farem. Stejně jako v evropských státech, i ve Velké Británii totiž některé plány na stavbu nových elektráren narážejí na nevoli místních obyvatel. Jasná zatím není ani zamýšlená role zemního plynu v britské energetice po roce 2030.
Velká Británie není součástí Evropské unie, své dekarbonizační a klimatické cíle si tak stanovuje sama na základě svých mezinárodních závazků. Podobně jako evropské země čelí vyšším cenám energie, které jsou vyvolané hlavně nedostatkem zemního plynu a jeho cenou během energetické krize.