Velká Británie nejspíš zařadí jaderné zdroje mezi takzvané “zelené technologie”. Politici o tom diskutují v souvislosti s jejich taxonomií, tedy návodem pro investory, kteří mají zájem financovat energetické projekty. Britská taxonomie prochází v současnosti novelizací, mimo jiné i v reakci na loňskou energetickou krizi a výrazné změny na trhu s plynem.
Podle některých britských politiků by zahrnutí jádra do balíku udržitelných investic vedlo k tomu, že bude na nové jaderné projekty víc prostředků ze soukromé sféry. Upozorňují na to, že podobně nakonec k jádru přistoupila i Evropská komise, ačkoliv s tím nesouhlasily environmentální neziskové organizace.
Pět britských jaderných bloků provozuje francouzská firma EDF, nedávno prodloužila životnost dvou starších zdrojů o dva roky, do března 2026. Nicméně tím jen vytvořila čas na rozhodnutí, které by mělo zajistit dostatek výrobních kapacit a stabilitu sítě v dlouhodobějším horizontu.
Peníze do jádra a úspor, ne do úpadkových technologií
Velká Británie se stejně jako státy Evropské unie připravuje na zásadní modernizaci energetiky, ve které budou hrát mnohem významnější úlohu decentralizované zdroje a chytré nástroje pro vyrovnávání napětí v síti. Kombinace jaderných a obnovitelných zdrojů vychází jako technologicky dobrá varianta s minimem emisí.
Tomu ale zatím neodpovídá financování, a to jak z hlediska veřejné podpory, tak z hlediska zapojení soukromých investičních zdrojů. Jak upozornil deník Guardian, od roku 2015 britská vláda vynaložila víc prostředků na podporu výrobců a zpracovatelů fosilních paliv než na rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Do fosilních technologií putovalo za posledních osm let na 80 miliard liber z veřejných prostředků. V zemi naopak sílí tlak, aby prostředky spíš než do uhelných elektráren putovaly do energetických úspor, renovací, tepelných čerpadel či domácích fotovoltaik, které by lidem pomáhaly šetřit na účtech za energie.
Britské změny ve financování energetických projektů a taxonomii přicházejí v době, kdy Evropská komise představuje návrh změn v designu jednotného trhu s elektřinou. Ten se může projevit i v přeshraničním obchodu. Velká Británie vloni exportovala elektřinu zejména do Francie, která kvůli odstávkám jaderných bloků vypadal z role tradičně “přebytkové” země a musela elektřinu dovážet.