Instalovaný výkon energetických úložišť v EU vloni dosáhl 4,5 GW, do roku 2050 by se měl zvýšit na 95 GW. Vyplývá to z údajů a modelů společností LCP Delta a Aurora Energy Research.
Jen za loňský rok byla do sítě připojená úložiště o kapacitě 1,9 GW, pro letošní rok jsou v realizaci projekty o celkové kapacitě 6 GW. Tempo bude podle analytiků dál zrychlovat, do roku 2025 tak instalovaný výkon vyroste na 95 GW. Z nových projektů je naprostá většina úložišť typu baterie, přes 60 % nových instalací tvoří právě baterie se čtyřhodinovou výdrží.
Nejlépe se infrastruktuře pro ukládání energie vloni dařilo v Německu, Řecku, Irsku a Itálii, dobře si vedla také Velká Británie. Podle autorů studie je jedním z důvodů dobrá návratnost takových investic ve vyjmenovaných státech, což souvisí celkově s pravidly pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Právě ty totiž kapacitu úložišť v praxi využívají jako zálohu pro vyrovnávání nestabilního výkonu.
Instalovaný výkon (kapacita) baterie či úložiště udává, kolik energie je schopné úložiště pojmout, je to údaj odlišný od výkonu (kWh), který naopak říká, kolik energie dokáže dané úložiště v jeden okamžik dodat do sítě. U baterií se proto udávají oba údaje. Kromě baterií je možné k ukládání energie využít třeba přečerpávací elektrárny, technologie power-to-X (typicky přeměnu elektřiny na plyn), experimentuje se třeba i s gravitačními elektrárnami nebo ukládáním energie do písku či využití koroze.