Jak ukládat energii, nejlépe z léta do zimy, aby to bylo co nejefektivnější a nebyly k tomu potřeba velké objemy vzácných materiálů? Odpovědi hledají výzkumná centra po celém světě. Výjimkou není ani Česko, třeba pražské Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci se společností Tepelná čerpadla Mach úspěšně dokončilo testování konceptu skladování elektrické energie prostřednictvím tepla uloženého do kamenného prachu v Carnotově baterii.
V rámci projektu centrum vyvinulo experimentální systém kombinující tepelné čerpadlo a organický Rankinův cyklus s akumulačním zásobníkem kamenného prachu, neboli Carnotovu baterii. To je zařízení skladující přebytečnou elektřinu ve formě tepla v době, kdy je jí v síti nadbytek a její cena je nízká, a naopak vyrábějící z uloženého tepla zpět elektrickou energii, když je jí nedostatek a její cena stoupá. Baterii pak ověřili testováním v praxi.
“Výsledky testování potvrdily, že náš koncept v praxi funguje, i když bude potřeba ještě dalšího vývoje, abychom ho dotáhli do podoby pro komerční využití. Kromě toho jsme v rámci realizace projektu publikovali články, které popisují způsoby akumulace elektřiny zpětnou konverzí do tepla a srovnávají v současnosti existující komerční projekty ve světě,” uvádí autoři výzkumu z UCEEB ČVUT.
Zajímá vás ukládání energie? Pusťte si náš podcast:
Cílem českého projektu bylo ověřit funkčnost konceptu nabíjení úložiště kamenného prachu teplem na úrovni 125°C vyráběného z levné elektřiny tepelným čerpadlem, které má na vstupu zdroj odpadního tepla z průmyslové výroby o teplotě 60 °C. Vybíjení probíhá organickým Rankinovým cyklem, který uložené teplo o 125 °C přeměňuje zpět na elektřinu. Výhodou této technologie je potenciální nízká náročnost na vstupní suroviny, na rozdíl od například konvenčních baterií, k jejichž výrobě jsou potřeba některé vzácné kovy.