Dekarbonizace

USA pošle miliardu na klimatická opatření v chudších státech

Americký prezident Joe Biden slíbil zajistit miliardu dolarů do světového fondu, který má pomoct chudším státům financovat klimatická opatření. Oznámil to na setkání lídrů zemí s nejvyspělejším průmyslem.

Fond spravuje OSN a už delší dobu kritizuje zejména ekonomicky silné státy, že do něj nepřispívají zdaleka tolik, kolik původně slíbily. Klimatické financování bude také jedním z hlavních témat zasedání smluvních stran Pařížské dohody (COP 28) na podzim tohoto roku. 

Média si všímají, že to je od roku 2017 vůbec poprvé, co USA plánuje přispět do klimatického fondu OSN. Biden k tomu uvedl, že jde o krok, kterým chce pomoct zachovat naději, že se podaří udržet nárůst teploty pod 1,5 °C. To by vyžadovalo poměrně rychlou dekarbonizaci v nejbližších dvaceti letech. Ne každý stát na to ale má dostatečné prostředky, a proto už při podpisu Pařížské dohody (2015) OSN vytvořilo zmíněný klimatický fond. Z něho mohou financovat opatření nejvíc zasažené státy, například v Tichomoří nebo v některých částech Afriky. Projekty se mohou týkat modernizace energetiky a dopravní infrastruktury, ale třeba také zajištění pitné vody nebo nezávadného jídla. V posledních letech ale fond hlásí víc klimatických projektů než dostupných peněz. 

Další půlmiliarda půjde na ochranu lesů

Vedle finančního příspěvku do hlavního klimatického fondu se také USA ústy svého prezidenta zavázaly poslat další půl miliardy dolarů na ochranu amazonských pralesů a boj proti deforestaci. Peníze by měly být k dispozici během následujících pěti let. Amazonský fond oficiálně spravuje Brazílie. 

Analytici se shodují, že krok amerického prezidenta má motivovat ekonomicky vyspělé státy, včetně například Číny, k podobnému finančnímu závazku. Někteří ale upozorňují, že hlavním úkolem průmyslových států s vysokou emisní zátěží je hlavně přechod na čisté technologie a snížení produkce CO2. V této souvislosti upozorňují na evropský balíček Fit for 55, ambiciózní evropský cíl pro využití obnovitelných zdrojů energie nebo nová pravidla pro emisně nenáročný průmysl. Právě nové ambice v obnovitelných zdrojích a energetických úsporách, které Evropě dál umožní snižovat emise, mají být hlavním příspěvkem, který EU představí na podzim na zmíněné konferenci smluvních stran Pařížské dohody.

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru